Wakacje nie dla każdego Polaka

Na wakacje z TurboKARTĄ Santander Consumer Banku

Polacy nie planują dużych wydatków w związku z rozpoczynającymi się wakacjami. Co czwarty ankietowany przeznaczy na ten cel kwotę nie większą niż 1 000 złotych na osobę – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Santander Consumer Banku, wydawcy Visa TurboKARTA. Jednocześnie aż 30 proc. z nas nie przewiduje żadnego wydatku związanego z urlopem.

Ile Polacy wydadzą na wakacje w 2019 roku? Badanie Santander Consumer Banku

Najczęściej deklarowane przez Polaków wakacyjne wydatki mieszczą się pomiędzy kwotą 501 a 1000 złotych per capita (18,6 proc.). Z kolei 15,7 proc. planuje wydać na wakacje pomiędzy 1 000 a 2 000 złotych. Zgodnie z danymi travelplanet.pl, zagraniczne wakacje w tym roku kosztują średnio 2 485 złotych od osoby. Kwotę pozwalającą na taki wydatek, tj. powyżej 2 000 złotych zaplanowało w domowych budżetach jedynie 19,5 proc. badanych.

 Najwięcej osób, które przewidziały wydatki na urlop znajdziemy w dużych miastach (między 250 a 500 tys.), oraz w małych miejscowościach (do 50 tys. mieszkańców). Z kolei na wsiach najwięcej jest osób, które na urlop się nie wybierają (41 proc. nie planuje takiego wydatku). W skali całego kraju planów wydatków urlopowych nie ma co trzeci z nas.

 W najlepszej sytuacji, jeśli chodzi o zasobność wakacyjnego portfela, są mieszkańcy metropolii (powyżej 500 tys. mieszkańców). W tej grupie aż połowa  poniesie wydatek większy niż 1 000 złotych na osobę. Najmniej pieniędzy poświęcą na ten cel mieszkańcy wsi. Jedynie 23 proc. planuje wydać więcej niż 1 000 złotych per capita na letni wypoczynek. W przypadku mieszkańców małych (do 50 tys.), średnich (do 250 tys.) i dużych miast (do 500 tys.) ten udział wynosi odpowiednio: 38,1 proc, 39,1 proc. i 34,6 proc.

 Polacy doceniają korzystanie z karty kredytowej podczas podróży

 W finansowaniu wydatków związanych z wakacjami może być pomocna karta kredytowa. Prawie połowa badanych dostrzega pozytywne aspekty korzystania z niej podczas urlopu. – Dzięki świadomemu korzystaniu z karty możemy odroczyć pewne płatności, co pozwoli nam długofalowo planować większe wydatki, takie jak wakacyjny wypoczynek. Konsumenci coraz częściej dostrzegają tę możliwość – przekonuje Agnieszka Kociemska, Zastępca Dyrektora Pionu Kredytów Konsumenckich Santander Consumer Banku.

 W podróży kartą kredytową Polacy najchętniej płaciliby za paliwo (25,6 proc.), rezerwację noclegów (12,8 proc.) oraz wyżywienie (11,9 proc.). Polacy pytani o największe zalety korzystania z karty kredytowej podczas wyjazdów obok wygody (27 proc.) oraz możliwości płacenia w obcej walucie (18,1 proc.) podają także posiadanie pieniędzy „na czarną godzinę” (10,6 proc.). – Karta daje właścicielowi poczucie bezpieczeństwa finansowego i może zwiększać swobodę w podróżowaniu. To bardzo ważne, aby podczas urlopu być przygotowanym na różne ewentualności ­– dodaje Agnieszka Kociemska z Santander Consumer Banku.

Agnieszka Kociemska zwraca uwagę na dodatkowe usługi udostępniane z kartą kredytową, np. ubezpieczenie. – Może być to też moneyback za zakupy, sięgający nawet do 360 złotych w skali roku, który obok bezpłatnego car assistance może wspierać nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów – uzupełnia.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych rozmów. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n=1000.

Polecane artykuły
Raty Santander Consumer Banku podczas wyprzedaży

Wyprzedaże na raty… to nic niezwykłego

01 czerwca 2019 Bank Możliwości
Jesteś w trakcie organizowania od dawna planowanego wyjazdu wakacyjnego, a z witryn sklepowych...
Czytaj więcej
Karta kredytowa w Santander Consumer Banku

Karta kredytowa bez tajemnic

02 kwietnia 2019 Bank Możliwości
Miliony Polaków używają kart kredytowych podczas codziennych zakupów. Ponad połowa z nich, według...
Czytaj więcej
Zabierz w drogę TurboKARTĘ - kartę kredytową Visa Santander Consumer Banku

Zabierz w drogę TurboKARTĘ

21 czerwca 2018 Bank Możliwości
Wakacje to czas odpoczynku, relaksu, na które czekamy przez cały rok. Te dni po prostu muszą być...
Czytaj więcej