Karta kredytowa bez tajemnic

Karta kredytowa w Santander Consumer Banku

Miliony Polaków używają kart kredytowych podczas codziennych zakupów. Ponad połowa z nich, według raportu Polaków portfel własny – kochamy okazje, uważa kartę za wygodny sposób płatności. Wygląda na to, że znamy je i lubimy.  A czy Ty wiesz jak działa taka karta? Dla ułatwienia przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

Karta kredytowa jest powiązana z rachunkiem z określoną kwotą pieniędzy przyznaną przez bank, zwaną limitem kredytowym. Korzystając z niej, wydajesz pieniądze banku, a nie swoje własne. Co miesiąc otrzymujesz zestawienie z podsumowaniem wszystkich zakupów i wypłat pieniędzy z bankomatu, jakie wykonałeś za pomocą karty. Na zestawieniu podana jest również kwota i termin spłaty wykorzystanych pieniędzy.

Inaczej wygląda sprawa z kartą debetową. Jest to karta powiązana z indywidualnym rachunkiem bankowym, czyli tzw. karta do konta. Posługując się nią, korzystasz z własnych pieniędzy, dlatego musisz pamiętać, że brak pieniędzy na koncie oznacza jednocześnie brak możliwości wydawania pieniędzy za pomocą karty.

Z pomocą obu kart możesz płacić w sklepach i w Internecie lub wypłacać gotówkę z bankomatu.

Czy korzystanie z karty kredytowej oznacza automatycznie konieczność zadłużania się i płacenia odsetek bankowi?

Nie. Kredyt rozumiany jako zadłużenie, od którego musisz zapłacić odsetki, to tylko możliwość, z której możesz skorzystać, ale nie musisz. Używając karty kredytowej, posługujesz się pieniędzmi Banku, które w terminie wskazanym na zestawieniu musisz oddać. Jeżeli zwrócisz do Banku całą kwotę, nie zapłacisz odsetek od zakupów opłaconych kartą. Korzystasz bowiem z przywilejów, jakie daje okres bezodsetkowy – oddajesz tyle, ile pożyczyłeś (plus opłatę za obsługę karty, jeśli taka jest naliczana). Wyjątek stanowią wypłaty gotówki z bankomatu – od nich od razu naliczane są odsetki i warto o tym pamiętać.

Dodatkowo możesz w prosty sposób kontrolować wydatki poprzez ustalenie swoich własnych limitów na poszczególne transakcje, również dokonane przez Internet lub zbliżeniowe. Możesz zrobić to w Bankowości Internetowej lub poprzez infolinię banku. Możesz również zablokować możliwość dokonywania transakcji gotówkowych w przypadku, gdy ograniczasz swoje wydatki jedynie do płatności bezgotówkowych.

Czym jest „okres rozliczeniowy”, a czym „okres bezodsetkowy”?

Okres rozliczeniowy trwa miesiąc i kończy się podsumowaniem w postaci zestawienia z rachunku karty. Od tego czasu masz jeszcze ponad 20 dni na spłatę karty. W zestawieniu znajdziesz wszystkie transakcje dokonane kartą, wpłaty na rachunek karty oraz naliczone opłaty i odsetki, jeśli takie wystąpią. Zawiera ono również informacje o sumie wykorzystanych pieniędzy na dzień zakończenia danego okresu, minimalnej kwocie do spłaty oraz terminie spłaty. Te informacje możesz sprawdzić na bieżąco np. za pomocą Bankowości Internetowej.

Okres bezodsetkowy jest jedną z głównych zalet karty kredytowej i pozwala na korzystanie z pieniędzy banku bez odsetek (w TurboKARCIE to nawet 54 dni). Dzieli się on na dwa krótsze okresy: rozliczeniowy (miesiąc) oraz okres na spłatę karty (ponad 20 dni). Jeżeli spłacisz całość zadłużenia w terminie wskazanym na zestawieniu, nie zapłacisz odsetek od kwoty zakupów opłaconych kartą, czyli skorzystasz z okresu bezodsetkowego. W praktyce oznacza to, że masz około 1,5 miesiąca na oddanie pieniędzy do banku za zakupy dokonane na początku okresu rozliczeniowego.

Czy korzystanie z karty kredytowej jest bezpieczne?

Korzystanie z karty kredytowej jest jak najbardziej bezpieczne. Po pierwsze, utrata karty nie oznacza utraty pieniędzy – wystarczy szybko ją zastrzec i nikt nie będzie już mógł z niej skorzystać. Po drugie, Twoja odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje ograniczona jest ustawowo jedynie do wartości 50 Euro od chwili jej utraty do momentu zgłoszenia do Banku. Po trzecie, masz możliwość korzystania z tzw. chargeback, czyli dodatkowej ochrony w przypadku, gdy sprzedawca nienależycie wywiązuje się ze swoich zobowiązań – pisaliśmy o tym w specjalnym tekście na naszym blogu – Nie stój w kolejkach i ciesz się zakupami

Gdzie można płacić kartą kredytową?

Z pieniędzy dostępnych na karcie kredytowej możesz korzystać na całym świecie – zapłacisz nią za zakupy w sklepach tradycyjnych i w Internecie oraz za usługi a także wypłacisz gotówkę z dowolnego bankomatu. Karta kredytowa może być pomocna także podczas wyjazdów poza Polskę. Zamiast wymieniania pieniędzy w kantorze, możesz wygodnie płacić kartą kredytową zagranicą.

Koszt przewalutowania w Santander Consumer Banku jest niewielki – w przypadku transakcji dokonanej w Euro to jedynie 1,26%, a w przypadku waluty innej niż euro 2,52%.

W jaki sposób spłacać kartę kredytową?

Masz wiele możliwości spłaty karty:

  • jedynie kwotę minimalną oznaczoną w zestawieniu ‒ jej wysokość to 5% wykorzystanego limitu, min. 50 zł + kwota raty, w przypadku, gdy rozkładałeś transakcję na raty,
  • więcej niż kwotę minimalną, czyli tyle, ile możesz,
  • wskazane w zestawieniu saldo zadłużenia – wtedy możesz skorzystasz skorzystać z kredytu bez odsetek.

Po co mi karta kredytowa - skoro mam debetową?

Warto skorzystać z karty kredytowej, jeżeli:

  1. Brakuje Ci własnych pieniędzy na niespodziewane wydatki.
  2. Chcesz zarezerwować hotel, lot lub wypożyczyć samochód za granicą.
  3. Myślisz o dodatkowych środkach pieniężnych, np. na wakacje.
  4. Chcesz mieć możliwość korzystania z pieniędzy banku bez odsetek.
  5. Cenisz niezależność i chcesz mieć stały dostęp do dodatkowych pieniędzy

Jak mogę otrzymać kartę kredytową?

Aby otrzymać kartę kredytową w Santander Consumer Banku, możesz skorzystać z dwóch opcji:

  • bez wychodzenia z domu – wystarczy, że zadzwonisz na Infolinię: 195 00 ** lub zamówisz rozmowę z doradcą za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Santander Consumer Banku,
  • bądź w oddziale.

Potrzebujesz więcej informacji? Odwiedź sekcję kart kredytowych na stronie Santander Consumer Banku. Pamiętaj, że do otrzymania karty kredytowej niezbędne jest otrzymanie pozytywnej decyzji podejmowanej przez Santander Consumer Bank.

Polecane artykuły
Jak budować dobrą historię kredytową?

Jak zbudować dobrą historię kredytową?

25 marca 2019 Bank Możliwości
O czym pamiętać budując swoją historię kredytową? Jak zacząć i na co zwracać uwagę korzystając ze...
Czytaj więcej
Karta kredytowa w Santander Consumer Banku - Visa TurboKARTA

Na wyjeździe z kartą kredytową

29 maja 2018 Bank Możliwości
Wiosenny czy letni wyjazd to czas pełen odpoczynku. Bez pośpiechu, bez stresu i bez… gotówki w...
Czytaj więcej
TurboKARTA - karta kredytowa Visa w Santander Consumer Banku

Karta pełna możliwości

19 marca 2018 Bank Możliwości
Polacy wciąż nieufnie podchodzą do kart kredytowych. A przecież to niezwykle wygodna i – pod...
Czytaj więcej