Nordic walking – Twoje kroki do zdrowego i długiego życia

Puchary nordic walking z Santander Consumer Bankiem

Okres wiosenny sprzyja aktywnościom fizycznym, wykonywanym na świeżym powietrzu. Zaliczają się do nich zarówno bieganie, jazda na rowerze i rolkach, jak i nordic walking, którego popularność w Polsce znacznie wzrosła w ostatnich latach. Wszystko ze względu na różne inicjatywy związane z tym sportem – imprezy rekreacyjne, zorganizowane marsze i biegi oraz treningi. Wraz z Akademią Zdrowia Santander Consumer Banku zapraszamy Cię do udziału w zawodach, które odbywają się w ramach Pucharu Polski oraz Pucharów Regionalnych.

Popularność nordic walking w Polsce coraz większa

Kluczem do długiego i zdrowego życia jest bez wątpienia odpowiedni styl życia, na który składają się różne, bardzo ważne elementy. Jednym z nich jest aktywność fizyczna, przybierająca wiele form. My skupimy się na jednej – nordic walking. Zgodnie z raportem Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku – „Marsz po długie życie”[1] znajduje się on na 3. miejscu pod względem najlepszych dla zdrowia form aktywności według Polaków, ustępując nieznacznie pływaniu i jeździe na rowerze. Z badania wynika również, że nordic walking jako dyscyplinę sportu zna 85% Polaków, a co trzeci choć raz uczestniczył w treningu (7,4% w tej grupie uprawia go regularnie). Skoro jest to tak popularna aktywność fizyczna w Polsce, warto przybliżyć, na czym polega i jakie korzyści dla zdrowia przynosi. 

Jak zacząć przygodę z nordic walking?

Nordic walking polega na rytmicznym marszu ze specjalnymi kijami, które powinny być dostosowane pod względem długości do wzrostu. Należy przy tym pamiętać, że kije do nordic walking różnią się od kijów do trekkingu. Najważniejszą różnicą jest sposób mocowania ich do dłoni. W przypadku kijów trekkingowych i narciarskich jest to wąski pasek przy uchwycie, natomiast kijki do nordic walking posiadają szeroką rękawiczkę, która umożliwia wypuszczenie kija, a co za tym idzie – swobodny ruch, chroniący dłonie przed zmęczeniem. Komfort podczas uprawiania nordic walking zapewniają również wygodne buty z odkrytą kostką oraz sportowe spodnie, koszulka i bluza – dobrane odpowiednio do pogody.

Najważniejsze zalety uprawiania nordic walking

W odróżnieniu od zwykłego spaceru, podczas nordic walking angażowane są duże grupy mięśni zarówno dolnej, jak i górnej połowy ciała, co sprawia, że wszechstronnie się rozwijają, a sam marsz poprawia zdrowie i kondycję.  Ze względu na minimalne ryzyko przeciążenia oraz stabilność, którą dają kijki, jest to sport idealny dla ludzi starszych, otyłych lub borykających się z problemami zdrowotnymi. Może być z powodzeniem uprawiany przez cierpiących na astmę, cukrzycę, osteoporozę, zapalenie stawów, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, obrzęk limfatyczny, chorobę wieńcową lub reumatyzm. Warto jednak przed rozpoczęciem treningów skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź się w oficjalnej imprezie nordic walking

Jeżeli jesteś amatorem nordic walkingu lub masz ochotę po raz pierwszy spróbować tej formy aktywności fizycznej, zapoznaj się z harmonogramem darmowych treningów pod nazwą w ramach Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku, realizowanych we współpracy z Polską Fundacją Nordic Walking. Spotkania odbywają się od 14 maja do 27 sierpnia 2019 r., w każdy wtorek o godzinie 18:00 w ponad kilkudziesięciu miejscowościach w całej Polsce. A może jesteś już na tyle doświadczonym sportowcem lub masz po prostu chęć sprawdzenia się w oficjalnej imprezie, że podejmiesz wyzwanie i weźmiesz udział w Pucharach Polski i Pucharach Regionalnych? Organizatorem przedsięwzięcia jest Polska Federacja Nordic Walking, a jego celem – popularyzacja tej wspaniałej, prostej i ogólnodostępnej formy ruchu, a także promowanie spędzania czasu z rodziną oraz aktywnego stylu życia. Poniżej znajdziesz oficjalne terminy X edycji.

PUCHARY POLSKI:

Mielno

4.05.2019

Puchar Polski

Wejherowo

19.05.2019

Puchar Polski

Kolbuszowa

1.06.2019

Puchar Polski

Legnica

22.06.2019

Puchar Polski

Polanica Zdrój

6.07.2019

Puchar Polski

Osielsko

10.08.2019

Puchar Polski/Mistrzostwa Polski

Potęgowo

24.08.2019

Puchar Polski

Hajnówka

14.09.2019

Finał Pucharu Polski

 

PUCHARY REGIONALNE:

Konstancin-Jeziorna

27.04.2019

Puchar Regionalny

Biały Bór

26.05.2019

Puchar Regionalny

Polańczyk

2.06.2019

Puchar Regionalny

Włocławek

9.06.2019

Puchar Regionalny

Tarnowskie Góry

16.06.2019

Puchar Regionalny

Jarosławiec

29.06.2019

Puchar Regionalny

Wągrowiec

21.07.2019

Puchar Regionalny

Skrwilno

28.07.2019

Puchar Regionalny

Śrem

18.08.2019

Puchar Regionalny

Szczecin

07.09.2019

Finał Pucharów Regionalnych

 

Zapraszamy zarówno profesjonalnych sportowców, jak i wszystkich tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Zaplanuj sobie weekend z rodziną i Nordic Walking!

Polecane artykuły
8 kroków do pracy w Santander Consumer Banku

8 kroków do pracy w Santander Consumer Banku

15 maja 2019 Poznaj nas
Przyjaźni ludzie, wyjątkowa atmosfera, wyzwania, a także szansa na poszerzenie horyzontów  w...
Czytaj więcej
Raport Polaków portfel własny - wiosenne wyzwania związany z kredytem gotówkowym

Polacy wiosną są finansowymi optymistami

23 kwietnia 2019 Bank Możliwości
Polacy wchodzą w nową porę roku w świetnych  nastrojach.  Jak pokazuje badanie wykonane...
Czytaj więcej
Lato tysiące pomysłów od zmiany

Lato - tysiące pomysłów na zmiany

19 lipca 2018 Bank Możliwości
Lato to doskonały czas. Nie tylko na odpoczynek, ale również na zmiany. Latem mamy więcej wolnego...
Czytaj więcej