Polacy ostrożni w ocenie swoich finansów

Kredyt gotówkowy jedna z opcji pozyskania pieniędzy

Ponad 40 proc.  Polaków uważa swoją finansową sytuację przynajmniej za dobrą, a ponad 40 proc.  za średnią – wynika z badania na potrzeby raportu „Polaków portfel własny: czas zmian” Santander Consumer Banku – banku od kredytów

POBIERZ RAPORT POLAKÓW PORTFEL WŁASNY: CZAS ZMIAN

Pod koniec 2019 roku w ramach raportu Polaków portfel własny: kochamy okazje zapytaliśmy Polaków o ich zadowolenie ze swojej sytuacji. Wtedy twierdziło tak ponad 70 proc. z nas. Pod koniec sierpnia 2020 r. identycznego zdania była ponad 40 proc., a za średni stan swoich finansów uznało 42,1 proc. Z kolei co szósty badany udzielił odpowiedzi negatywnej, oceniając swoje finanse jako złe bądź bardzo złe.

Porównując wyniki badania dotyczącego oceny finansów własnych przez Polaków sprzed i po sześciu miesiącach pandemii widać wyraźnie, że zadowolenie wyraźnie spadło – mówi Piotr Dolata, Członek Zarządu Santander Consumer Banku, odpowiedzialny za zarządzanie obszarem kredytów konsumenckich. – Biorąc pod uwagę okoliczności w jakich się znajdujemy, m.in. rosnącą stopę bezrobocia, optymizmem napawa fakt, że nadal zdecydowana większość z nas nie odczuwa większych problemów finansowych. Kiedy zestawimy obecne dane z odpowiedziami ankietowanych z przełomu maja i czerwca br. opublikowanymi w raporcie „Polaków portfel własny: wyjątkowe lato” warto zauważyć, że przez cały dotychczasowy okres pandemii odsetek ankietowanych oceniających stan swoich finansów jako „dobry” nie spadł poniżej 40 proc., choć równocześnie ocen negatywnych przybyło.

Zadowoleni i niezadowoleni z finansów

Badanie Santander Consumer Banku, który pomaga spełniać plany Polakom m.in. za pośrednictwem kredytu gotówkowego przez internet, pokazuje że najmniej na swoją sytuację finansową narzekają beneficjenci rządowego świadczenia, popularnie nazywanego 500 plus. Ponad 51 proc. rodziców pobierających je na jedno dziecko i 57 proc. na dwójkę lub więcej pociech ocenia sytuację pozytywnie. Do grona optymistów należą także Polacy z wyższym wykształceniem (63 proc.) oraz niemal co drugi badany mężczyzna. (48 proc.). Także najmłodsza grupa respondentów, w wieku od 18 do 29 lat, nie narzeka na stan swoich portfeli. Prawie 2/3 oceniła go dobrze lub bardzo dobrze.

Poprawa nastrojów finansowych wśród najmłodszych ankietowanych to duża zmiana w porównaniu do sytuacji z maja 2020 r., kiedy to niespełna 36 proc. oceniło swoją sytuację jako dobrą – podkreśla Piotr Dolata z Santander Consumer Banku. – Może to mieć związek z zakończeniem lockdownu, który doprowadził wielu młodych ludzi do czasowej bądź stałej utraty dochodów w związku z zamknięciem miejsc zatrudnienia takich jak galerie handlowe czy lokale gastronomiczne.

Do grona najbardziej narzekających na swoją sytuacje finansową są seniorzy. To połowa badanych w wieku 60 lat i więcej. To także w tej grupie najmocniej, w porównaniu z wiosną  2020 r., wzrosło niezadowolenie z aktualnego stanu posiadanych funduszy.

Ogólnopolskie badanie, na potrzeby raportu “Polaków portfel własny – czas zmian” przeprowadzone zostało na zlecenie Santander Consumer Banku - banku od kredytów oferującego m.in. Mistrzowski kredyt gotówkowy, przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) na reprezentatywnej próbie dla ogółu dorosłej populacji Polski wynoszącej (N=1100 osób). Badanie realizowane było w dniach 17-21 sierpnia br. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI).

Polecane artykuły
Kredyt gotówkowy pomaga Polakom w organizacji wesela

Kredyt pomaga Polakom w finansowaniu ślubu i wesela

10 września 2020 Blisko Ciebie
Prawie co piąty Polak organizując ślub i wesele rozważałaby skorzystanie z kredytu gotówkowego –...
Czytaj więcej
Karta kredytowa Visa TurboKARTA pomoże zarabiać

Zarabiamy przy okazji… wydawania kartą kredytową

01 września 2020 Bank Możliwości
Późnym latem i wczesną jesienią nie brakuje okazji do relaksu i podróży. Temperatury sprzyjają...
Czytaj więcej
Bezpieczeństwo w sieci - radzą w Santander Consumer Banku - banku od kredytów

Bądźmy bezpieczni w sieci

09 lipca 2020 Blisko Ciebie
Ostatnio wiele naszych aktywności przeniosło się do internetu. Zdalnie kupujemy, uczymy się i...
Czytaj więcej