Jesienne plany Polaków: kredyt na nieprzewidziane wydatki i remont

Jesień z kredytem gotówkowym - raport Polaków portfel własny: czas zmian

Ta jesień wielu z nas upłynie na remontach. Wiecej niż co piąty Polak (21,8 proc.) odświeży bądź wyremontuje swój dom bądź mieszkanie – wynika z raportu “Polaków portfel własny: czas zmian” przygotowanego przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów

POBIERZ RAPORT POLAKÓW PORTFEL WŁASNY: CZAS ZMIAN

Jakie jest główne wyzwanie tej jesieni? To zdecydowanie remont mieszkania. Tak odpowiadał więcej niż co piąty zapytany w najnowszym raporcie Santander Consumer Banku. Wśród ankietowanych w ramach badania na potrzeby raportu “Polaków portfel własny: czas zmian” niemal co trzeci mieszkaniec wsi planuje w tym roku remont domu bądź mieszkania. Także najlepiej zarabiający, powyżej 5 000 zł, (28 proc.) również nieco częściej od pozostałych Polaków planują zmiany w swoim mieszkaniowym otoczeniu. Zapewne na odświeżenie mieszkania zdecydują się także Polacy z najniższymi dochodami, które nie przekraczają 2 tys. złotych miesięcznie. Tam taką odpowiedź zadeklarowało 45 proc. zapytanych. Czy remonty zaplanowane wiosny zawiesiliśmy i już do nich nie wracamy? Tak zrobiła 17 proc. Polaków.

Jeśli nie remont – to samochód

Poza remontem najcześciej deklarowanym jesiennym wydatkiem mieszkańców kraju nad Wisłą okazuje się naprawa lub zakup samochodu. Do takiego wniosku doszło 11,5 proc. Polaków. Być może cześć z nich skorzysta z kredytu samochodowego lub kredytu gotówkowego z przeznaczeniem na zakup auta, które może pomóc w jego finansowaniu. Latem nie było czasu na wakacje? Czas na nie własnie teraz. Co dziesiąty badany zapowiada wyjazd na późne wakacje. Ich największymi entuzjastami okazuje się pokolenie dwudziestolatków (20 proc.). Być może powodem była tutaj ciężkoprzewidywalna sytuacja zawodowa bądź turustyczna. Jesień to czas edukacji, dlatego szczególnie rodzice myślą o inwestycji w edukację swoich milusińskich. Własnie na ten cel pieniądze chętniej przeznaczają kobiety (13 proc. w porównaniu do 7 proc. mężczyzn) oraz beneficjenci rządowego programu 500+ na 2 lub więcej pociech (42 proc.).

Ta jesień to dla wielu z nas czas oszczędzania, kiedy nie planujemy większych wydatków. Nieco ponad co trzeci Polak (37,6 proc.) w ogóle nie robi żadnych większych jesiennych planów finansowych. Zapewne część z nich będzie chciała zainwestować posiadane pieniądze. Tutaj dobrym rozwiązaniem może okazać się rachunek oszczędnościowy, czyli swoiste konto oszczędnościowe bez ROR, z którego możemy dowolnie wpłacać i wypłacać pieniądze.  .

Na nieprzewidziane wydatki albo remont

Bez względu na to, jak w tym momencie oceniamy naszą sytuację finansową, jesień może okazać się sporym wyzwaniem dla naszych portfeli. Sytuacja gospodarcza może się jeszcze zmieniać. Część kosztów, które ponieślibyśmy na początku roku, czy za sprawą naszej decyzji, czy z przyczyn niezależnych, została przerzucona na jesień, co może oznaczać niekorzystną kumulację w krótkim okresie. W takich sytuacjach warto przyjrzeć się ofertom kredytowym banków – mówi Agnieszka Kociemska, zastępca dyrektora Pionu Kredytów Konsumenckich Santander Consumer Banku.

W badaniu na potrzeby raportu „Polaków portfel własny – czas zmian” Polacy przyznają, że w nadchodzącym czasie produkty finansowe takie jak Mistrzowski kredyt gotówkowy mogą być pomoc w przypadku pojawienia się nieplanowanych wydatków. Z takiej formy wsparcia zdecydowanie chętniej skorzystają kobiety (36 proc. w porównaniu do 21 proc. mężczyzn) oraz połowa mieszkańców dużych miast takich jak Katowice, Szczecin czy Bydgoszcz. Jeśli otrzymamy np. kredyt bez wychodzenia z domu to statystycznie rzecz biorąc wykorzystamy go właśnie na zaplanowane wcześniej zmiany w naszym domu czy mieszkaniu. Stwierdził tak co czwarty ankietowany przed 30. rokiem życia (25 proc.) oraz 26 proc. 50-latków.

Ogólnopolskie badanie, na potrzeby raportu “Polaków portfel własny – czas zmian”, przeprowadzone zostało na zlecenie Santander Consumer Banku - banku od kredytów, pomagającego spełnić plany Polakom m.in. za pośrednictwem kredytu bez wychodzenia z domu, przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) na reprezentatywnej próbie dla ogółu dorosłej populacji Polski wynoszącej (N=1100 osób). Badanie realizowane było w dniach 17-21 sierpnia br. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI).

Polecane artykuły
W czym może pomóc kredyt gotówkowy?

Przed nami jesienne zmiany: w czym może pomóc kredyt

10 września 2020 Bank Możliwości
Zwykle pod koniec wakacji - gdy jesteśmy już wypoczęci i pełni energii do działania - planujemy...
Czytaj więcej
Kredyt gotówkowy jedna z opcji pozyskania pieniędzy

Polacy ostrożni w ocenie swoich finansów

10 września 2020 Blisko Ciebie
Ponad 40 proc.  Polaków uważa swoją finansową sytuację przynajmniej za dobrą, a ponad 40 proc....
Czytaj więcej
Kredyt gotówkowy pomaga Polakom w organizacji wesela

Kredyt pomaga Polakom w finansowaniu ślubu i wesela

10 września 2020 Blisko Ciebie
Prawie co piąty Polak organizując ślub i wesele rozważałaby skorzystanie z kredytu gotówkowego –...
Czytaj więcej