Obalamy mity i wspieramy polską transplantologię

Obalamy mity i wspieramy polską transplantologię

Dzisiaj transplantolodzy z powodzeniem przeszczepiają nie tylko nerki, ale również płuca, wątroby, trzustki czy nawet twarze. Niestety wraz z rozwojem tej dziedziny nauki, powstają mity, które z pewnością nie przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku transplantologii. Najwyższy czas zadać im kłam wraz z wybitnym transplantologiem, profesorem Andrzejem Chmurą – mentorem Biegu po Nowe Życie. Biegu, na który serdecznie wszystkich zapraszamy!

Już 15 września w Warszawie, odbędzie się kolejna edycja Biegu po Nowe Życie. Wraz z osobami po przeszczepach oraz przyjaciółmi polskiej transplantologii staniemy z kijkami do Nordic Walking na starcie charytatywnego marszu w szczytnym celu. Głównym celem wydarzenia będą m.in. promocja aktywnego trybu życia wśród osób po przeszczepach oraz budowanie świadomości Polaków dotyczącej transplantologii. A teraz warto spojrzeć na mity związane z przeszczepami, o których najczęściej mówi się nie tylko w mediach.

MIT 1: Po przeszczepie dawca (nie) musi zrezygnować z aktywnego trybu życia

Jeden z najbardziej szkodliwych mitów, dotyczących transplantologii, mówi, że osoba żyjąca, decydująca się na zostanie dawcą (na przykład w procedurze przeszczepu rodzinnego) ponosi uszczerbek na zdrowiu i zmuszona jest do prowadzenia „oszczędnego trybu życia”. Rzeczywistość jest zupełnie inna: - Osoba po oddaniu narządu, np. nerki lub fragmentu narządu wątroby, jelita, trzustki, nie ponosi uszczerbku na zdrowiu i może prowadzić normalny tryb życia. Wspaniałym przykładem mogą być tutaj Przemysław Saleta, który oddał córce nerkę, czy Jarosław Jakimowicz, który oddał synowi fragment wątroby. Jeden z nich stoczył w kilka lat po oddaniu nerki zwycięską walkę z Andrzejem Gołotą, a drugi pozostaje w pełnej aktywności aktorskiej, rodzinnej i towarzyskiej – mówi profesor Andrzej Chmura, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

MIT 2: Po przeszczepie biorca (nie) powinien przejść na rentę i zrezygnować z aktywności

Kolejny mit dotyczy również trybu życia, ale nie dawców, tylko biorców. Panuje przekonanie, iż osoba po przeszczepie powinna zrezygnować z pracy, aktywności fizycznej czy wakacyjnych wyjazdów. - To nieprawda, wręcz przeciwnie, aktywność fizyczna, a nawet uprawianie sportu jest bardzo wskazane, tym bardziej, że wśród leków immunosupresyjnych są sterydy, które sprzyjają nadwadze i zmieniają na niekorzyść przemianę metaboliczną – wyjaśnia profesor Andrzej Chmura.

Jednym z celów Biegu po Nowe Życie, którego partnerem generalnym jest Santander Consumer Bank, jest właśnie promocja aktywnego trybu życia wśród osób po przeszczepach. W tej kwestii mamy wiele do nadrobienia… W Europie Zachodniej, 80% osób po przeszczepieniu narządu wraca do pracy, w Polsce, aż 70%... decyduje się na przejście na rentę.

MIT 3: (Nie) Istnieje duże prawdopodobieństwo odrzucenia przeszczepu.

Czasami, zarówno potencjalni dawcy, jak i potencjalni biorcy narządów obawiają się, że istnieje duże prawdopodobieństwo odrzucenia przeszczepu. Oczywiście, im mniejsza zgodność tkankowa dawcy i biorcy, tym ryzyko odrzucenia jest większe. Jednak transplantolodzy dysponują bardzo skutecznym rozwiązaniem. – Stosujemy odpowiednie leki immunosupresyjne, dodając nowe w razie ostrego odrzucania, toteż przeżycie nerki od żywego dawcy jest z reguły dłuższe, niż narządu od dawcy zmarłego. Jednak statystycznie prawdopodobieństwo odrzucenia narządu jest bardzo małe – odpowiada profesor Andrzej Chmura. Dodatkowo, nawet jeżeli przeszczepiony narząd stanie się niewydolny, istnieje możliwość ponownego przeszczepienia. W Polsce ok. 40% chorych otrzymuje drugi lub trzeci przeszczep nerki.

MIT 4: (Nie) Można pomyłkowo pobrać narząd od osoby jeszcze żyjącej

Następny z mitów wywołuje pewne kontrowersje i zupełnie bezpodstawnie pobudza wyobraźnię – nie istnieje bowiem możliwość pomyłkowego pobrania narządów od osoby jeszcze żyjącej. –  Jeśli chodzi o pobieranie narządów od osób zmarłych, warunkiem jest uprzednie stwierdzenie śmierci mózgu. Podejrzenie śmierci mózgu wysuwa lekarz leczący, natomiast weryfikuje takie podejrzenie komisja śmierci mózgu, składająca się z 3 lekarzy: neurologa lub neurochirurga, anestezjologa i trzeciego lekarza – rozwija wątpliwości profesor Andrzej Chmura i dodaje: –  Komisja śmierci mózgu przeprowadza szereg konkretnych badań klinicznych w dwóch seriach, w odstępie 3 godzin. Jeśli wszystkie przeprowadzone badania potwierdzą śmierć mózgu i wszyscy członkowie komisji są przekonani o jednoznacznym - potwierdzającym wyniku przeprowadzonych badań, podpisują wspólnie komisyjne stwierdzenie śmierci mózgu, co jest jednoznaczne ze stwierdzeniem śmierci osobniczej, czyli zgonu chorego.

MIT 5: W Polsce (nie) występuje proceder handlu narządami

Ostatni z obalanych przez nas mitów jest częstym motywem bestsellerowych kryminałów i dotyczy możliwości handlu narządami. Proceder taki na szczęście zdecydowanie częściej ma miejsce w wyobraźni pisarzy niż w rzeczywistości. – Handel narządami jest przestępstwem ściganym prawem i dlatego nie jest możliwy w Polsce. Stosunkowo wąskie grono transplantologów wyklucza wykonanie takiego zabiegu z ominięciem wszystkich koniecznych procedur. Musi być mianowicie wykonane badanie zgodności tkankowej między dawcą i biorcą w wyspecjalizowanej pracowni immunologicznej, biorca musi być zbadany w wyspecjalizowanej placówce transplantologicznej, a sam zabieg przeprowadzony musi być w wyspecjalizowanym oddziale transplantologicznym – wyjaśnia profesor Andrzej Chmura.

Zwykła karta - niezwykły dar

Teraz, gdy już rozwialiśmy większość wątpliwości dotyczących przeszczepów, nasuwa się pytanie – w jaki sposób wyrazić zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów?

To proste.

Wystarczy pobrać, wydrukować i podpisać świadectwo woli, znajdujące się na i… poczekać na listonosza, który dostarczy oświadczenie woli w formie plastikowej karty na wskazany przez Ciebie adres. Swoją kartę możesz mieć już teraz. Wystarczy, że ściągniesz TEN plik i po wydrukowaniu włożysz kartę do swojego portfela.

Dodatkowo, osoby, które uczestniczą w największych sportowych wydarzeniach w Polsce, zarówno jako zawodnicy, jak i kibice, mogą zupełnie za darmo otrzymać plastikowe karty ze świadectwem woli. Specjalną strefę „Zwykła karta – niezwykły dar” można spotkać w trakcie następujących akcji:

  • Puchar Polski Nordic Walking – Szczecin, 2 września,
  • Festiwal Biegowy – Krynica, 8-9 września,
  • PZU Maraton Warszawski – Warszawa, 30 września
  • mecz PGE Vive Kielce - AZOTY Puławy - 30 października
  • KnockOut Boxing Night – Gliwice, 10 listopada
  • Bieg Niepodległości – Kraków, 11 listopada
  • Puchar Świata w skokach narciarskich – Wisła, 17-18 listopada.

Chcesz wesprzeć polską transplantologię? Zapraszamy!

Polecane artykuły
Raport "Rodzina w szkole"

Ile polskie rodziny kosztuje rok szkolny?

27 sierpnia 2018 Blisko Ciebie
Miesięczny koszt, jaki ponoszą rodzice w związku z uczęszczaniem jednego dziecka do szkoły to...
Czytaj więcej
Finał Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku

Pomaszerujmy razem na Finał Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku

20 sierpnia 2018 Blisko Ciebie
Finał Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku zbliża się wielkimi krokami. Już 15 września, w...
Czytaj więcej
Bieg po Nowe Życie

Rekordowy Bieg po Nowe Życie

11 kwietnia 2018 Blisko Ciebie
Rekordowa liczba 62 sztafet wzięła udział 7 kwietnia 2018 roku w Wiśle w wyjątkowej inicjatywie,...
Czytaj więcej