Jeśli chodzi o zdrowie - Polacy są minimalistami

Marsz po długie życie: raport Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku

Niemal co trzeci polski mężczyzna uważa sport za antidotum na choroby XXI wieku. 85 proc. Polaków słyszało o nordic walking i co czwarty uważa tę dyscyplinę za aktywność, która w największym stopniu wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Żeby być zdrowym wystarczy nie pić i nie palić.Taki plan minimum ma najwięcej Polaków - jak pokazuje tegoroczny raport Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku Marsz po długie życie”. Liczymy również, że przy zdrowiu zachowają nas racjonalna dieta, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i regularne kontrole lekarskie

Aktywności, które najkorzystniej wpływają na zdrowie to według badania przedstawionego w raprocie „Marsz po długie życie” Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku to przede wszystkim jazda na rowerze (54,6 proc.) oraz pływanie (49 proc.). Na trzecim miejscu wskazano nordic walking oraz spacery (40,3 proc.). W pierwszej piątce znalazły się również bieganie (26,7 proc.) oraz taniec (14,3 proc.).

Badanie pokazało, że nordic walking jako dyscyplinę sportu zna 85 proc. Polaków. Co trzeci ankietowany zetknął się z treningiem z kijkami. W tej grupie co piąty deklaruje, że próbował nordic walking kilkakrotnie, a 7,4 proc. uprawia go regularnie. Znacznie częściej wybierają tę aktywność kobiety - próbowało jej ponad 40 proc. pań i tylko 23 proc. mężczyzn. Jest to również sport preferowany przez osoby w starszym wieku. Doświadczenie z nordic walking miała prawie połowa 60-latków.

Co robią Polacy, żeby ustrzec się przed chorobami?

Poza rezygnacją z używek, naszym sposobem na zachowanie zdrowia jest racjonalne odżywianie (30,1 proc.). Prawie co trzeci badany deklaruje, że spędza dużo czasu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna znalazła się dopiero na piątym miejscu (26,5 proc.).

W tym kontekście niezwykle interesujące są różnice pomiędzy poszczególnymi grupami wiekowymi. Wśród najmłodszych zwraca uwagę bardzo wysoki udział osób deklarujących zażywanie witamin i suplementów diety w celu zapobiegania chorobom (34,9 proc). Podwyższoną skłonność do suplementacji wykazują również kobiety. Stosowanie tego typu środków deklarowało 15,6 proc. (10,3 proc. wśród mężczyzn).

Wśród młodych najwięcej jest osób, które deklarują abstynencję (65,6 proc.). Bardzo niepokojące jest natomiast, że to właśnie tutaj najmniej jest osób, które uprawiają sport. Aktywność fizyczną deklaruje mniej niż co dziesiąty badany w przedziale 18-29 lat. Nawet wśród respondentów, którzy mają 70 lat, można znaleźć więcej osób aktywnych fizycznie (18,8 proc).

Już teraz pobierz raport “Marsz po długie życie” przygotowany w ramach Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku. Możesz to zrobić klikając TUTAJ.

Badanie na potrzeby raportu Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku „Marsz po Długie Życie” zostało zrealizowane w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniu 26 lipca 2018 r. W badaniu udział wzięły osoby dorosłe z całej Polski. Wielkość próby, n=1000.

Polecane artykuły
Zmieniamy logo - nie zasady

Zmieniamy logo - nie zasady

08 września 2018 Blisko Ciebie
Od września zmienia się logo Santander Consumer Banku. Od tego dnia profile społecznościowe, strona...
Czytaj więcej
parkrun

Dołącz do parkrun. Biegiem!

21 czerwca 2018 Blisko Ciebie
Bieganie to cudowny sport. Wzmacnia odporność, poprawia kondycję, pozwala zgubić zbędne kilogramy i...
Czytaj więcej
Akademia Zdrowia Santandera

Akademia Zdrowia Santandera – ruszamy (w) Polskę!

29 maja 2018 Blisko Ciebie
Mamy doskonałą wiadomość dla wszystkich miłośników Nordic Walking: III edycja Akademii Zdrowia...
Czytaj więcej