Ile polskie rodziny kosztuje rok szkolny?

Raport "Rodzina w szkole"

Miesięczny koszt, jaki ponoszą rodzice w związku z uczęszczaniem jednego dziecka do szkoły to najczęściej od 101 do 500 zł – pokazuje badanie wykonane na potrzeby raportu Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny – Rodzina w szkole”.

W Polsce jest około 4 600 000 dzieci, które będą pobierać edukację w roku szkolnym 2018/2019. Wyposażenie ich w podręczniki, niezbędne przybory, ubrania i pozostałe potrzebne na początku września sprzęty jest dla rodziców dużym wyzwaniem finansowym.

Szkolne wydatki to nie tylko wyprawka

Wydatki na ucznia nie kończą się na wyprawce. Przez 10 miesięcy rodzice pokrywają koszty ubrań i niezbędnego sprzętu sportowego, dojazdów, zajęć dodatkowych, wycieczek i „zielonych szkół” czy wyżywienia dziecka. Miesięczny koszt, jaki w tym czasie ponosi większość rodzin w związku z uczęszczaniem jednego dziecka do szkoły, to najczęściej od 101 do 500 zł (64,5 proc. wskazań). Wielkość wydatków przeznaczanych na edukację jest skorelowana z dochodami respondenta. Im wyższy średni dochód netto na rękę, tym większy udział rodziców deklarujących poważniejsze wydatki. Jednak mało który rodzic przeznacza na cele związane z edukacją więcej niż 800 zł miesięcznie na jedno dziecko.

- Budżety rodzin dzieci w wieku szkolnym są najbardziej nadwyrężone pod koniec wakacji. Niemal 40 proc. badanych przez nas rodziców wskazało koszt wyprawki jako główne obciążenie finansowe związane z edukacją – była to pierwsza najczęściej wybierana odpowiedź – mówi Paweł Florkiewicz, rzecznik prasowy Santander Consumer Banku. Na kolejnych miejscach znalazły się zakup odzieży i obuwia na zajęcia sportowe oraz koszty związane z dodatkowymi zajęciami muzycznymi, sportowymi czy nauką języków obcych.

Im większe miasto, tym większym obciążeniem dla budżetu rodziny są wydatki związane z zajęciami dodatkowymi dziecka. Podczas, gdy wśród rodzin wiejskich wskazywało na nie niecałe 14 proc. rodziców, w największych miastach są one istotnym obciążeniem dla prawie połowy (46 proc.).

Jak przygotowujemy się do początku roku szkolnego?

Rodzice stosują różne strategie, których celem jest finansowe przygotowanie do zakupów związanych z odpowiednim wyposażeniem ucznia na starcie roku szkolnego. – Im większa rodzina, tym szykując wyprawkę opiekunowie musza planować związane z nią wydatki z większym wyprzedzeniem: oszczędzając, rozkładając je w czasie, czy w końcu rezygnując z zakupów dla swojej przyjemności – wyjaśnia Paweł Florkiewicz.

Im liczniejsza rodzina, tym rodzice wcześniej zaczynają planować i realizować wydatki na wyprawkę. W rodzinach z trójką dzieci na ten cel z wyprzedzeniem oszczędza niemal co trzeci badany. Wśród rodziców jedynaków robi to tylko 17 proc. W tej grupie pokrywanie kosztów wyprawki z bieżących przychodów nie jest najwyraźniej tak dużym wyzwaniem. W rodzinach wielodzietnych zdecydowanie częściej niż w modelu 2+1 konieczna jest przed startem szkoły rezygnacja z niektórych innych wydatków. 

Rodzice szukają pomocy w finansowaniu wyprawki

Około 4 proc. rodziców przewiduje, że pieniądze na tegoroczną wyprawkę pożyczy – od rodziny i przyjaciół lub od instytucji finansowej, takiej jak bank czy firma pożyczkowa. Wśród nich największa grupa planuje zapłacić za zakupy kartą kredytową.

Wydatki związane z edukacją  to nie tylko sierpniowe czy wrześniowe zakupy. To także zajęcia dodatkowe, kursy języka obcego, zielone szkoły czy wyjazdy na ferie, które mogą znacząco obciążyć domowy budżet. Dlatego nie dziwi nas fakt, że rodzice chętnie sięgają po kartę kredytową. Dodatkowe środki na karcie mogą pomóc nie tylko w sfinansowaniu niezbędnych wydatków, ale też mogą sprawić, że nie będziemy musieli zrezygnować z innych zaplanowanych przyjemności – podkreśla Arkadiusz Panek z Departamentu Kart Kredytowych Santander Consumer Banku. 

Już teraz zapoznaj się z całym raportem Santander Consumer Banku, wydawcy VISA TurboKARTY, Polaków portfel własny „Rodzina w szkole” – klikając TUTAJ.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniach 2-3 lipca 2018 r. W badaniu udział wzięli rodzice dzieci w wieku szkolnym w wieku 6-18 lat z całej Polski. Wielkość próby, n=1000.

Polecane artykuły
Dobry start

Rodzice szykujący wyprawki zainteresowani programem „Dobry start”

20 lipca 2018 Blisko Ciebie
Już co dziesiąty rodzic złożył wniosek o wypłatę świadczenia w ramach rządowego programu „Dobry...
Czytaj więcej
Zabierz w drogę TurboKARTĘ - kartę kredytową Visa Santander Consumer Banku

Zabierz w drogę TurboKARTĘ

21 czerwca 2018 Bank Możliwości
Wakacje to czas odpoczynku, relaksu, na które czekamy przez cały rok. Te dni po prostu muszą być...
Czytaj więcej
Bezpieczne hasło

Silne hasło to podstawa

21 czerwca 2018 Bank Możliwości
Santander Consumer Bank w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa stosuje szereg...
Czytaj więcej