Blog Santander Consumer Banku

BLOG
BLOG
Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci
Bank Możliwości 11 lutego 2019

Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci

Internet stał się już tak powszechnym zjawiskiem, że ciężko sobie przypomnieć, jak to było przed jego erą. W sieci możemy zrealizować wiele czynności bez wychodzenia z domu – kupić lub sprzedać odzież, książki czy nawet artykuły spożywcze, wziąć kredyt, zapisać się na siłownię lub zajęcia podczas studiów, nauczyć się języka obcego, obejrzeć film, porozmawiać „na żywo” ze znajomymi mieszkającymi na drugim końcu świata, a także wstawić zdjęcie na portal społecznościowy. Z drugiej strony wszechobecny dostęp do Internetu sprawił, że pojawia się w nim coraz więcej luk, chętnie wykorzystywanych przez cyberprzestępców, dlatego warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Przed eksplorowaniem Internetu warto zabezpieczyć komputer, instalując skuteczny program antywirusowy, który będzie regularnie aktualizował bazę danych wirusów, chronił sprzęt przez złośliwymi oprogramowaniami – szpiegującymi i reklamowymi – oraz automatycznie wykrywał i usuwał wszelkie próby ingerencji z zewnątrz. Szczególnie należy uważać podczas ściągania plików z sieci oraz przenoszenia danych na komputer z zewnętrznych nośników – dysków czy pendrive’ów.

Ustaw silne hasła dostępu

Korzystanie z Internetu wymaga rejestracji na różnego rodzaju witrynach, również bankowych. Należy pamiętać o ustawieniu unikalnego loginu oraz hasła dla każdej z nich. Wiele stron internetowych o tym przypomina – rejestrowane w nich hasła muszą zawierać odpowiednie znaki – dzięki czemu można wymyślić nieoczywistą frazę, którą będzie o wiele trudniej złamać cyberprzestępcom. Warto regularnie zmieniać hasła do najważniejszych witryn i nie przechowywać ich w przeglądarce. W przeciwnym wypadku można paść ofiarą hakerów, którzy są w stanie dostać się do zapamiętanych przez przeglądarkę haseł.

Uważaj na podejrzane wiadomości

Przestępcy działają w sieci na różne sposoby. Jednym z nich jest phishing – próba wyłudzenia danych osobowych, numerów kart kredytowych lub haseł za pomocą wiadomości e-mail. Ich otwarcie i kliknięcie w podany link przekierowuje użytkownika poczty na strony internetowe, których autorzy podszywają się pod znane instytucje. Często słyszy się o takich przypadkach w kontekście podmiotów bankowych, dlatego warto być wyczulonym na wszelkie wiadomości oraz strony internetowe, różniące się np. jednym znakiem lub rozszerzeniem w adresie http.

Korzystaj z zaufanej sieci

Łączenie się z Internetem powinno odbywać się w zaufanych miejscach – najlepiej w domu, z wykorzystaniem prywatnego routera. Lepiej unikać niesprawdzonych źródeł, takich jak: darmowe Wi-Fi na dworcach kolejowych, w restauracjach czy galeriach handlowych. W przypadku korzystania z popularnych przeglądarek internetowych warto sprawdzić, czy po wejściu na poufną stronę WWW, na pasku adresowym pojawia się symbol zamkniętej kłódki, który oznacza, że strona posiada sprawdzony i ważny certyfikat, zapewniający bezpieczeństwo połączenia i poufności wprowadzanych danych.

Nie podawaj swoich danych osobowych

Na koniec bardzo ważna zasada, z której nie każdy użytkownik Internetu zdaje sobie sprawę. Chodzi o wrażliwą kwestię podawania w sieci swoich danych osobowych. Pomimo dużej popularności rożnego rodzaju portali społecznościowych, anonimowość to wciąż podstawa poruszania się w Internecie. Prywatne dane są bowiem łakomym kąskiem dla hakerów, mogących podszywać się również pod znajomych z Facebooka. Należy zatem unikać wysyłania skanów osobistych dokumentów i podawania informacji, które się na nich znajdują, a także wypełniania formularzy na nieznanych stronach internetowych, zawierających szczegółowe dane osobowe. Nigdy nie wiadomo, do kogo mogą one trafić i w jaki sposób zostać wykorzystane.

wróć do bloga
Przeczytaj również: