Razem dla transplantologii

Bieg po Nowe Życie wspiera Santander Consumer Bank - bank od kredytów

Bieg po Nowe Życie – projekt, który od 2011 roku edukuje w zakresie transplantacji narządów, na stałe zagościł wśród najważniejszych polskich kampanii społecznych. Właśnie ruszyły przygotowania do 17. edycji wydarzenia, którą Santander Consumer Bank – bank od kredytów wspiera jako Partner Generalny

Już niebawem osoby po przeszczepieniu, autorytety polskiej medycyny transplantacyjnej, aktorzy, muzycy, gwiazdy sportu i dziennikarze, partnerzy i przyjaciele inicjatywy spotkają się w wyjątkowym marszu nordic walking, by przekonywać, jak ważne i potrzebne jest dawstwo narządów oraz przeszczepy rodzinne i świadectwa woli. Ktoś zapyta dlaczego? Transplantologia to sprawa, która dotyczy nas wszystkich, całego społeczeństwa. Zgodnie z danymi Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji „Poltransplant”, na krajowej liście osób oczekujących na przeszczepienie jest ponad 2 000 osób - osób ciężko chorych, czekających na nerkę, serce, wątrobę czy inny narząd, a także tkanek oka, szpiku czy kończyn. Wiele z nich nie doczeka operacji, choć dzięki zabiegowi mogli by wieść zdrowe życie. Powód? Brak narządów do przeszczepienia.

Dlaczego warto wspierać polską transplantologię?

Mimo, iż prawo w Polsce pozwala pobrać narządy od zmarłego, który za życia nie wyraził sprzeciwu, lekarze zawsze rozmawiają z rodziną zmarłego i pytają, czy za życia nie wyraził on takiego sprzeciwu ustnie. Często rodzina nie wie jaka jest wola zmarłej, bliskiej osoby, bo nigdy nie było rozmów na ten temat. A wystarczyłaby prosta decyzja – świadectwo woli i informacja, które pomogą rodzinie zmarłego oraz lekarzom w uszanowaniu woli zmarłego, zaakceptowaniu decyzji i tym samym pomocy osobie, która czeka na drugie życie.  Dzisiaj, w dobie pandemii i co za tym idzie - nowej rzeczywistości, budowanie wśród Polaków poparcia dla transplantologii i świadomego dawstwa narządów do przeszczepień, jest zadaniem szczególnie ważnym. Dlatego wciąż potrzebna jest edukacja, dawanie pozytywnego przekazu i nadziei. O to wszystko zadbają organizatorzy Biegu po Nowe Życie, który wyznaczyli kolejne spotkanie na 3. dzień października w Warszawie. Miejmy nadzieję, że w jak najliczniejszym składzie, i jak zawsze sympatyczną atmosferą. Więcej o inicjatywach wspierających polską transplantologię przeczytasz na portalu Transplantologia.info – zaś relację z ostatniej, 16., edycji Biegu po Nowe Życie znajdziesz na naszym blogu.

Polecane artykuły
Ubezpieczenie Mój Ogród w Santander Consumer Banku - banku od kredytów

Bierzemy się za ogród

05 sierpnia 2020 Bank Możliwości
Lato w pełni, więc łatwiej będzie nam znaleźć czas i motywację do pielęgnacji przydomowego ogrodu...
Czytaj więcej
Treningi w ramach Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku 2020

Aktywne poranki pełne zdrowia

28 lipca 2020 Blisko Ciebie
Ruszamy z nową odsłoną zajęć online w ramach Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku. Tym razem...
Czytaj więcej
Bezpieczeństwo w sieci - radzą w Santander Consumer Banku - banku od kredytów

Bądźmy bezpieczni w sieci

09 lipca 2020 Blisko Ciebie
Ostatnio wiele naszych aktywności przeniosło się do internetu. Zdalnie kupujemy, uczymy się i...
Czytaj więcej