PoBiegnijmy razem po Oddech

Bieg po Oddech

Zakopane, stolica polskich Tatr już niedługo stanie się polską stolicą oddechu. W ostatni weekend wakacji, 2 września 2018 roku, z zakopiańskiego Parku Miejskiego wystartuje III Bieg po Oddech. To wspaniała inicjatywa organizowana przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą i wspierana przez Justynę Kowalczyk, wieloletnią ambasadorkę Towarzystwa, oraz sponsora głównego – Santander Consumer Bank.

Dlaczego Bieg po Oddech?

Głównym celem przyświecającym organizacji Biegu po Oddech jest pomoc wszystkim chorym zmagającym się z mukowiscydozą. Finansowa, ale nie tylko. W biegu na dystansie 5 km startują również chorzy na mukowiscydozę, ich rodziny czy lekarze pracujący z pacjentami. Uczestnicy swoją postawą promują aktywność fizyczną oraz zwiększają świadomość społeczną i zwracają uwagę na codzienne problemy chorych. To bardzo ważne, bo aktywność fizyczna jest jednym ze sposobów walki o dłuższe życie.

Czym jest mukowiscydoza?

Mukowiscydoza to ciężka, nieuleczalna choroba ogólnoustrojowa o podłożu genetycznym. Objawia się przede wszystkim produkcją przez organizm chorego lepkiego, gęstego śluzu, który kumuluje się głównie w płucach, bardzo często prowadząc do ich częściowej, a nawet całkowitej niewydolności. Chociaż jest to choroba nieuleczalna, to wczesna diagnoza, leczenie objawowe oraz profesjonalna rehabilitacja mogą nie tylko poprawić jakość życia chorego, ale również spowolnić rozwój choroby. Wczesna diagnoza mukowiscydozy to również wczesne wdrożenie skutecznego leczenia. Nie wszyscy wiemy, że w Polsce żyje ponad 2 000 osób chorych na mukowiscydozę. Każdego dnia walczą oni o kolejny, głęboki oddech.

 Warto walczyć i warto pomagać

Wysokie koszty leczenia, wynoszące średnio 2 000 złotych miesięcznie, ograniczona refundacja leków, niewystarczająca dostępność ośrodków leczących kompleksowo dzieci, młodzież i dorosłych chorych na mukowiscydozę - to tylko niektóre z problemów, z jakimi każdego dnia walczą osoby chore na mukowiscydozę. Do tego dochodzą brak dostępu i refundacji do rehabilitacji domowej,  problemy z codziennym życiem, niezrozumienie problemu przez społeczeństwo, ogromne obciążenie (chorzy inhalują i rehabilitują się nawet kilka godzin dziennie) oraz  stres i obawa przed przyszłością. Te problemy, przynajmniej w pewnym stopniu można rozwiązać dzięki naszej pomocy. Właśnie dlatego całkowity dochód III Biegu po Oddech zostanie przeznaczony na cele statutowe Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, czyli między innymi zakup leków i sprzętu rehabilitacyjnego.

Warto walczyć i warto pomagać. Chorzy na mukowiscydozę dzięki rozwojowi współczesnej medycyny są w stanie w dobrym zdrowiu dożyć do wieku 40-50 lat, ale… są to prognozy dla mieszkańców Europy Zachodniej. Polacy zmagający się z tą chorobą żyją krócej aż o 10 lat! Musimy zrobić wszystko aby im pomóc. Musimy być razem z nimi na III Biegu po Oddech.

Jak możesz pomóc?

Wystarczy chcieć i… pobiec z nami w III Biegu po Oddech. Wszyscy chętni do 10 sierpnia 2018 r. mogą dokonywać zgłoszenia drogą elektroniczną na stronie biegu. Opłata wpisowa to jedynie 65 złotych dla osób pełnoletnich, 45 złotych dla dzieci i młodzieży do lat 17 włącznie i 10 złotych dla osób chorych na mukowiscydozę. Więcej szczegółów można dowiedzieć się odwiedzając serwis internetowy Biegu.

Polecane artykuły
Przezorny zawsze spokojny

Przezorny zawsze… spokojny

25 czerwca 2018 Bank Możliwości
Parafrazując znane polskie powiedzenie, można powiedzieć, że przezorny nie tylko zawsze...
Czytaj więcej
parkrun

Dołącz do parkrun. Biegiem!

21 czerwca 2018 Blisko Ciebie
Bieganie to cudowny sport. Wzmacnia odporność, poprawia kondycję, pozwala zgubić zbędne kilogramy i...
Czytaj więcej
Ubezpiecz się

Ubezpiecz się i śpij spokojnie

29 maja 2018 Bank Możliwości
Nieprzewidziane sytuacje są częścią naszej codzienności. Choroba, wypadek, utrata pracy mogą...
Czytaj więcej