Najczęstsze pytania i odpowiedzi: Wakacje kredytowe w Santander Consumer Banku od 8 czerwca 2020 r.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi - wakacje kredytowe w Santander Consumer Banku - banku od kredytów od 8 czerwca 2020 r.

Prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z wakacjami kredytowymi w Santander Consumer Banku, które obowiązują od 8 czerwca 2020 r.

Pamiętaj, że o wakacje kredytowe nadal możesz zawnioskować wygodnie, bez konieczności wychodzenia z domu poprzez formularz na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do podania tam aktualnych numeru telefonu i e-maila - ułatwi to kontakt w sprawie wniosku. Informacja o korzystaniu z wakacji kredytowych jest przekazywana przez Santander Consumer Bank do Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Więcej o szczegółowych zasadach wnioskowania związanych z poszczególnymi produktami i sposobach składania wniosku przeczytasz TUTAJ

Pytania i odpowiedzi związane z zasadami wakacji kredytowych w Santander Consumer Banku dostępnymi do 7 czerwca 2020 r. włącznie są prezentowane TU.

Jeśli straciłeś/straciłaś swoje główne źródło dochodu albo swoje miejsce pracy - możesz skorzystać z zawieszenia wykonania  umowy kredytowej na okres do 3 miesięcy. Pamiętaj jednak, że skorzystanie z tego rozwiązania w dniu wnioskowania skraca wcześniej przyznane wakacje kredytowe. Szczegóły na temat zasad przyznawania zawieszenia wykonania umowy kredytowej wynikającego z tzw. Tarczy 4.0 (Ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID­­‑19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID­­‑19) znajdziesz TU.

ZASADY WNIOSKOWANIA

Jakiego rodzaju kredytów dotyczą wakacje kredytowe?

Wniosek o prolongatę spłaty kredytu (wakacje kredytowe) możesz złożyć, jeśli posiadasz kredyt gotówkowy, ratalny, samochodowy lub hipoteczny zawarty do 13 marca 2020 r. Z wakacji kredytowych możesz skorzystać, gdy Twoje opóźnienie w spłacie kapitału bądź odsetek, nie przekracza 30 dni na 29 lutego 2020 r. lub dzień złożenia Twojego wniosku. Z możliwości wakacji kredytowych nie mogą skorzystać klienci korzystający z harmonogramów spłaty 50/50, 3x33, 4x25 i 5x20. W tym przypadku prosimy o kontakt z infolinią pod numerem 71 773 29 06 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora) – postaramy się zaproponować przyjazną formę zmiany sposobu finansowania raty balonowej.

Czy wakacje kredytowe wiążą się z dodatkowymi opłatami, czy prowizjami ze strony banku?

Wakacje kredytowe nie wiążą się z dodatkowymi opłatami i prowizjami dla posiadaczy kredytu gotówkowego, ratalnego, hipotecznego i samochodowego. W związku z zawarciem aneksu dla klientów posiadających kredyt hipoteczny i samochodowy nie pobieramy opłat.

Mam kartę kredytową w Santander Consumer Banku. Czy dostanę wakacje kredytowe?

Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych nie jest dostępna dla klientów posiadających kartę kredytową w Santander Consumer Banku.

Mam już przyznane wakacje kredytowe do  7 czerwca 2020 r. Chcę zawnioskować o kolejne. Czy mogę?

W przypadku korzystania z wakacji kapitałowych, czyli prolongaty spłaty odsetkowej części kredytu przyznanej do 7 czerwca 2020 r. włącznie istnieje możliwość złożenia kolejnego wniosku. Warto pamiętać, że suma wszystkich prolongowanych rat może maksymalnie dotyczyć okresu nie dłuższego niż 6 miesięcy.

Składając wniosek mam zaległości w bieżącej spłacie mojego kredytu, jednak pozwalają one na skorzystanie z wakacji kredytowej. Czy informacja na ten temat pozostanie w Biurze Informacji Kredytowej?

Informacja o korzystaniu z wakacji kredytowych przekazywana jest do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jeżeli w momencie rozpoczęcia wakacji posiadasz opóźnienia w spłacie, to informacje o nich będą przekazywane do bazy BIK do momentu ich spłaty.

Czy mogę wybrać sobie rodzaj prolongowanych rat?

Klient decyduje o tym, czy chce zawnioskować o odroczenie rat kapitałowych, czy kapitałowo-odsetkowych kredytu gotówkowego, ratalnego, samochodowego, czy hipotecznego.

Czy mogę sobie wybrać czas trwania wakacji kredytowych?

Każdy nasz klient dokonuje wyboru wnioskowanego czasu wakacji kredytowych. Warto pamiętać, że sumaryczny czas korzystania z tej formy wsparcia nie może być dłuższy niż 6 miesięcy (niezależnie od tego, czy decyzja o wakacjach została przyznana na podstawie aktualnych, czy wcześniejszych zasad obowiązujących w banku). Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy liczba prolongowanych rat jest równa, bądź większa, pozostałemu okresowi do spłaty kredytu. W przypadku kredytu gotówkowego klientowi udzielimy prolongaty w liczbie rat pomniejszonej o 2, zaś kredytu hipotecznego, czy samochodowego, o 1 ratę. W razie szczegółowych pytań w tego typu przypadkach zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią pod numer 19 500 (taryfa zgodna ze stawką operatora). Konsultant poszuka najskuteczniejszego rozwiązania zaistniałej sytuacji.

Posiadam ubezpieczenie do kredytu, czy w przypadku  wydłużenia okresu kredytowania ono także zostanie wydłużone?

W  przypadku wydłużenia okresu kredytowania w związku z korzystaniem z wakacji kredytowych, ubezpieczyciele współpracujący z Santander Consumer Bankiem: CNP SIL, CNP SIE i AWP Polska S.A., podjęli decyzję o odpowiednim wydłużeniu  - bez dodatkowych kosztów - okresu ochrony ubezpieczenia, zawartego przez Klienta przy okazji zawierania umowy kredytowej.
WNIOSEK

W jaki sposób mogę sprawnie złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek dla odroczenia rat kapitałowo-odsetkowych – znajdziesz TUTAJ, a wniosek dla odroczenia rat kapitałowych – kliknij TUTAJ.

Czy składając wniosek dzisiaj nie muszę płacić raty, która miałem/miałam zapłacić w ubiegłym tygodniu?

Zgodnie z przyjętymi zasadami zaległości w stosunku do Santander Consumer Banku nie powinny przekraczać 30 dni na dzień składania wniosku bądź 29 lutego 2020 r.

PROCES ROZPATRYWANIA WNIOSKU

Czy złożenie wniosku o wakacje kredytowe jest odpłatne?

Złożenie wniosku o prolongatę spłaty kredytu (wakacje kredytowe) jest bezpłatne.

Czy wakacje kredytowe otrzymuję automatycznie po złożeniu wniosku?

Wnioski dotyczące wakacji kredytowych dla klientów posiadających kredyty gotówkowe, ratalne, samochodowe i hipoteczne poddawane są analizie. Kryteria to:

  • Zawarcie umowy do 13 marca 2020 r. włącznie
  • Ewentualne opóźnienia w spłacie kapitału i odsetek nieprzekraczające 30 dni na dzień 29 lutego 2020 r. lub na dzień złożenia wniosku przez klienta.

W jaki sposób otrzymam informację o przyznaniu wakacji kredytowych?

Dla kredytu gotówkowego i kredytu ratalnego informację o przyznaniu wakacji kredytowych otrzymasz sms-em, jeśli podasz numer telefonu komórkowego we wniosku, bądź pisemnie. Dla kredytu samochodowego informację o przyznaniu wakacji kredytowych otrzymasz w formie aneksu do umowy. Dla kredytu hipotecznego informację o przyznaniu wakacji kredytowych otrzymasz w formie aneksu do umowy oraz dodatkowo sms-em na numer telefonu komórkowego podany w umowie. 

Kiedy otrzymam informację o tym, czy zostały mi przyznane wakacje kredytowe?

Rozpatrujemy wnioski bez zbędnej zwłoki. Z uwagi na dużą liczbę wniosków, informujemy o wydłużonym czasie oczekiwania na decyzję. Maksymalny termin rozpatrzenia wniosku to 30 dni. Dla kredytu gotówkowego i kredytu ratalnego informację o przyznaniu wakacji kredytowych otrzymasz sms-em, jeśli podasz numer telefonu komórkowego we wniosku, bądź pisemnie. Dla kredytu samochodowego informację o przyznaniu wakacji kredytowych otrzymasz w formie aneksu do umowy. Dla kredytu hipotecznego informację o przyznaniu wakacji kredytowych otrzymasz w formie aneksu do umowy oraz dodatkowo sms-em na numer telefonu komórkowego podany w umowie.

Najnowsze w Social Media

YouTube