Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Jak budować dobrą historię kredytową?

O czym pamiętać budując swoją historię kredytową? Jak zacząć i na co zwracać uwagę korzystając ze wsparcia finansowego udzielanego przez instytucje finansowe? Chcesz poznać odpowiedź – zapraszamy do lektury naszego materiału, w którym pomagamy wyjaśnić także jak raporty Biura Informacji Kredytowej (BIK) mogą pomóc w zarządzaniu codziennymi decyzjami finansowymi

Jak zacząć budować historię kredytową?

Historia kredytowa zaczyna się w chwili złożenia pierwszego wniosku kredytowego. W przypadku otrzymania kredytu, w BIK aktualizowane są wszelkie dane na temat jego spłacania – zarówno pozytywne, czyli np. terminowe wpłaty, jak i te negatywne, związane chociażby z zaległościami.

Jeśli mamy potrzebę wymiany czajnika czy żelazka, to warto skorzystać z okazji i rozpocząć swoją historię kredytową, np. kupując ten sprzęt w systemie ratalnym. Kredyt na zakup towarów i usług (raty) to również produkt bankowy, więc buduje wiarygodność kredytową w BIK.

Dzięki historii kredytowej w BIK nie jesteśmy „białą kartką” dla banku. Natomiast brak historii kredytowej sprawia, iż bank nie wie czego się spodziewać, dlatego podchodzi ostrożnie i albo przyzna mniejszą kwotę, albo drożej aby zrekompensować spodziewane ryzyko. Paradoksalnie brak informacji jest znacznie gorzej oceniany niż obraz klienta z wieloma, ale regularnie spłacanymi kredytami. I tu ważna uwaga – BIK przechowuje dane o pozytywnych spłatach tylko do momentu całkowitej spłaty zobowiązania - chyba, że Klient wyrazi specjalną zgodę na wykorzystywanie takich informacji po spłacie. Warto o tym pamiętać, budując swoją historię kredytową z wyprzedzeniem. Z drugiej strony należy bardzo pilnować terminowości spłat. Informacje o zaległościach w spłacie kredytów i pożyczek przechowywane są przez BIK i nie wymaga to specjalnej zgody klienta. Takie dane udostępniane są przez BIK na raportach kredytowych przez 5 lat i mają negatywny wpływ na ocenę naszej wiarygodności.

Jeśli zaczniemy budować swoją historię kredytową małymi krokami, pokażemy, że jesteśmy wiarygodnymi partnerami dla banku. To w przyszłości pozwoli korzystać z kredytów przy okazji realizacji różnych naszych planów i potrzeb, także tych większych.

Po pieniądze najlepiej do banku  

Dane do BIK raportowane są nie tylko przez banki, lecz także przez instytucje finansowe spoza sektora bankowego. Firmy te udzielają pożyczek na bardzo krótki czas (najczęściej 30 dni), pobierając za to często wysokie opłaty w porównaniu z sektorem bankowym. Przyciągają klientów szybkim i prostym dostępem do pieniędzy. Problemy mogą się pojawić z uregulowaniem wysokiej płatności w terminie, a to wiąże się z obniżeniem wiarygodności kredytowej. Szukając pożyczki gotówkowej można jeszcze spotkać oferty tzw. „pożyczki bez BIK”. Choć takich ofert jest na polskim rynku coraz mniej, to powinny one wzbudzić wzmożoną czujność.  Koszty  udzielenia i obsługi takich pożyczek najczęściej są niewspółmiernie wysokie w stosunku do kwot pożyczanych pieniędzy.

Analizy rynkowe pokazują, że ze statystycznego punktu widzenia klienci korzystający z pożyczek niebankowych częściej niż klienci bankowi opóźniają się w spłacie zobowiązań. Należy mieć na uwadze, że banki mogą uwzględnić ten fakt we własnych procesach oceny wniosków kredytowych. Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją na pożyczenie pieniędzy jest udanie się po nie do banku, gdzie oferta jest przejrzysta, a jej warunki są określone w umowie w sposób prosty i czytelny. Warto sprawdzić, jak można wnioskować o kredyt gotówkowy w Santander Consumer Banku.

Raporty BIK – wszystkie informacje w jednym miejscu

Do oceny kredytowej wykorzystywane są m.in. przechowywane w BIK dane, dotyczące zobowiązań klienta i historii spłat, a także informacje o zapytaniach kredytowych. Banki posiadają rozbudowane systemy oceny wiarygodności, uwzględniające poza BIK wiele innych elementów, jednak sam klient może uzyskać wyobrażenie o swojej ocenie na podstawie raportów, które udostępnia klientom BIK. Może się to okazać szczególnie przydatne, jeśli bank jako powód odmowy poda informację o sprawdzeniu w bazie BIK (do podania takiej informacji banki są zobligowane). Raporty dla klienta z BIK  pokazują – czy to w formie gwiazdek czy punktacji, jaka jest ocena wiarygodności kredytowej Klienta. Im więcej gwiazdek lub wyższa punktacja, tym jesteśmy bardziej wiarygodni dla banku.

Klienci Santander Consumer Banku, mają możliwość zamówienia tzw. Raportu BIK Pass Plus dla siebie w ramach Pakietu Usług Bankowych dostępnym m.in. z Mistrzowskim kredytem gotówkowym czy kredytem gotówkowym online lub niezależnie, np. w jednym z ponad 330 oddziałów Santander Consumer Banku.

Polecane artykuły
Zimowe plany z Mistrzowskim Kredytem Gotówkowym Santander Consumer Banku

Masz plany? Pomyśl, jak je zrealizować

28 stycznia 2019 Bank Możliwości
Ferie zimowe to znakomity czas na odpoczynek dla całej rodziny. Warto je wykorzystać i spędzić w...
Czytaj więcej
Nieprzewidziane wydatki: mamy na to rozwiązanie!

Nieprzewidziane wydatki: mamy na to rozwiązanie!

31 lipca 2018 Bank Możliwości
Nieprzewidziane wydatki mają jedną wspólną cechę – nie można ich zaplanować. Wypadki - i przypadki...
Czytaj więcej
Polecanie może się opłacać

Polecanie może się opłacać

09 kwietnia 2018 Bank Możliwości
Przyjaźń i pieniądze nie idą w parze? Nie w Santander Consumer Banku. Za polecenie kredytu...
Czytaj więcej