Karencja, czyli spłata może poczekać

Karencja - Santander Consumer Bank - bank od kredytów

Gdy bierze się kredyt na wakacje, raczej nie ma się głowy od razu do spłaty rat i terminów. Prawda? Dlatego dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest możliwość przesunięcia terminu spłaty pierwszej raty nawet o kilka miesięcy.

 

Karencja to taki piękny czas, w którym klienci banków, w tym Santander Consumer Banku – banku od kredytów, nie muszą jeszcze spłacać rat zaciągniętego kredytu, np. kredytu gotówkowego. Dotyczy to zarówno kapitału, jak i odsetek. Można z tego korzystać w początkowym okresie trwania umowy, więc tak naprawdę karencja polega na przesunięciu w czasie (inaczej: odroczeniu) terminu spłaty pierwszej raty kredytu. Kredytobiorca otrzymuje więc pieniądze od razu, po podpisaniu umowy, ale spłacanie zaczyna się później. Długość karencji zależy od danego produktu i preferencji klienta – w Santander Consumer Bank może wynosić nawet 3 miesiące.

 

Dlaczego warto wysłać pierwszą ratę w przyszłość?

W okresie wakacyjnym karencja jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Kredytobiorca może się w pełni skupić na planowaniu i przeżywaniu wyjazdu, zamiast myśleć o nadchodzących ratach. Obowiązkami i płatnościami zajmie się wtedy, gdy będzie wypoczęty, czyli po zakończeniu okresu karencji. Kolejną zaletą karencji są równe raty – odsetki należne za okres odroczenia spłaty doliczane są do pozostałych rat, więc ta pierwsza nie będzie wyjątkowo duża. Powrót do powakacyjnej rzeczywistości będzie więc przyjemny. Zwłaszcza, że za przesunięcie spłaty bank nie pobiera żadnej dodatkowej opłaty. Pamiętajmy jednak, że karencja nie powoduje tego, że nasz kredyt będzie mniejszy. De facto zatem odraczamy w czasie rozpoczęcie jego spłacania.

 

Karencja a wakacje kredytowe

Karencja nie jest powszechnie kojarzonym mechanizmem. Bardziej rozpowszechnione są wakacje kredytowe. To podobne, ale nie identyczne rozwiązanie. Wakacje polegają na odroczeniu spłaty raty lub rat w trakcie spłacania kredytu. Nie dotyczą więc pierwszej raty. Najczęściej klient korzysta z nich w przypadku przejściowych problemów finansowych. Tymczasem przy karencji, udzielanej już w momencie zawierania umowy, bank oprócz kredytu daje Klientowi możliwość spłaty pierwszej raty kilka miesięcy później niż zwykle.

Karencja przede wszystkim może pozwolić w pełni skorzystać z rozpoczynającego się sezonu letniego. To dobry sposób na spokojne wakacje. Dowiedz się więcej o propozycji kredytu gotówkowego Santander Consumer Banku (link do propozycji). Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kredytów? Zajrzyj na dedykowaną podstronę dotyczącą edukacji finansowej, jaką przygotowaliśmy z myślą o zainteresowanych rozwiązaniami kredytowymi i lokatowymi.

Polecane artykuły
Smart zakupy dzięki TurboKARCIE Santander Consumer Banku

Bądź smart na zakupach

08 czerwca 2019 Bank Możliwości
Jak kupować wygodniej i taniej? Z pomocą przychodzi smart shopping, czyli sprytne zakupy,...
Czytaj więcej
Ubezpieczenie do kredytu

Bierzesz kredyt? Pomyśl o ubezpieczeniu!

08 kwietnia 2019 Bank Możliwości
Zawierając umowę na kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy lub kredyt ratalny, a także podczas...
Czytaj więcej
Lato tysiące pomysłów od zmiany

Lato - tysiące pomysłów na zmiany

19 lipca 2018 Bank Możliwości
Lato to doskonały czas. Nie tylko na odpoczynek, ale również na zmiany. Latem mamy więcej wolnego...
Czytaj więcej