Zadbaj o bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje - Santander Consumer Bank

Gdy wybieramy się na urlop, zawsze planujemy budżet, organizujemy transport i zastanawiamy się godzinami, jakie selfie zrobić na miejscu. Często jednak zapominamy o innej ważnej rzeczy. Mowa o bezpieczeństwie danych osobowych. Zobacz, co zrobić, aby je chronić na wyjeździe.

Technologia na wakacjach

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie wakacyjny wyjazd bez nowoczesnych technologii. Smartfon, dzięki któremu w kilka sekund możemy zrobić zdjęcie i opublikować je w mediach społecznościowych, wysłać pozdrowienia do znajomych czy korzystać z przeróżnych aplikacji, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Laptop, na którym przechowujemy gigabajty danych, a także karty płatnicze, pozwalające na bezgotówkowe transakcje, również za granicą. Utrata tych przedmiotów lub nieodpowiednie ich użytkowanie może mieć jednak przykre konsekwencje.

Niespodziewane konsekwencje selfie

Przed publikacją wakacyjnych zdjęć warto się zastanowić, czy nie będą one źle postrzegane przez osoby, które się na tych fotografiach znajdują, a także przez potencjalnych pracodawców, mogących w przyszłości odwiedzać nasz profil społecznościowy. Pamiętaj, że bez zezwolenia osób towarzyszących nam na zdjęciu na jego publikację możesz narazić się na zarzut naruszenia prawa autorskiego i niezasadne opublikowanie wizerunku tych osób. 

Co biuro podróży powinno wiedzieć o podróżujących

Gdy korzystamy z usług biura podróży, warto mieć na uwadze, jakich danych wymagają od nas jego pracownicy. Na początku należy ustalić, jakie informacje są niezbędne do realizacji proponowanej wycieczki. W przypadku niedalekich podróży w celach wypoczynkowych wystarczy  wąski zakres danych osobowych wymaganych  do zawarcia umowy o usługę, natomiast wybierając się na specjalistyczną wycieczkę, np. na safari, nurkowanie lub trekking, niezbędne mogą być informacje o stanie naszego zdrowia, szczepieniach czy licencjach – w zależności od charakteru oferty.

Biuro podróży ma jednak w obowiązku poinformować swoich klientów m.in. o celu i zakresie zbierania danych, prawie dostępu do nich i ich poprawiania, a także o adresie swojej siedziby.

Jak wypożyczyć kajak i nie stracić tożsamości?

Na terenie Unii Europejskiej pewne przepisy obowiązują również podczas meldowania się w hotelach lub domach wczasowych oraz przy wypożyczaniu sprzętu. W takich sytuacjach należy uważać na swój dokument tożsamości . Przechowywanie dokumentu przez obsługę  na recepcji przez czas dłuższy niż jest to konieczne do zameldowania osoby może być uznane za  wykroczenie . Tak samo jest w przypadku wypożyczania np. rowerów, kajaków czy leżaków. Usługodawca nie ma prawa zatrzymać dowodu osobistego pod zastaw, wystarczy spisanie danych osobowych wymaganych do identyfikacji osoby, która sprzęt wypożycza. Konsekwencje nieuwagi mogą być bardzo poważne – od zwykłej zguby dokumentu tożsamości po jego kradzież i przywłaszczenie tożsamości przez obcą osobę.

Wakacje bezpieczne na bank

Czy podróżowanie z kartą kredytową to dobry pomysł? Oczywiście. Podczas wakacji nie musisz zmieniać swoich przyzwyczajeń. Korzystanie z karty za granicą pozwoli Ci na wygodny i bezpieczny dostęp do pieniędzy na całym świecie – zarówno podczas zakupów w sklepach stacjonarnych, jak i podczas transakcji internetowych.  Zasady bezpieczeństwa pozostają takie same jakbyś korzystał z karty w Polsce - pamiętaj, żeby nie udostępniać nikomu numeru PIN i dbaj o to, by jej nie zgubić. W Bankowości Internetowej dla spokoju możesz na bieżąco sprawdzić wszystkie transakcje opłacone kartą. Co ważne dzięki karcie nie musisz również podróżować z dużą ilością gotówki w portfelu i narażać się na jej utratę. Co jednak, gdy zgubisz kartę podczas wakacji, albo ktoś Ci ją ukradnie? Wtedy pamiętaj, aby ją jak najszybciej zatrzeć – możesz zadzwonić do banku lub szybko samodzielnie zastrzec kartę w Bankowości Internetowej. Po zastrzeżeniu nikt nie będzie mógł skorzystać z karty i pieniądze pozostaną bezpieczne.

Zadbanie o bezpieczeństwo danych swoich oraz najbliższych podczas wakacyjnego wyjazdu, pozwoli przeżyć go w pełni, delektując się wolnymi chwilami, zachwycając się niezapomnianymi widokami i wypoczywając zarówno na plaży, jak i bardziej aktywnie – podczas górskich wycieczek. Czego Wam życzymy!

Polecane artykuły
Na wakacje z TurboKARTĄ Santander Consumer Banku

Wakacje nie dla każdego Polaka

08 czerwca 2019 Blisko Ciebie
Polacy nie planują dużych wydatków w związku z rozpoczynającymi się wakacjami. Co czwarty...
Czytaj więcej
Zabierz w drogę TurboKARTĘ - kartę kredytową Visa Santander Consumer Banku

Zabierz w drogę TurboKARTĘ

21 czerwca 2018 Bank Możliwości
Wakacje to czas odpoczynku, relaksu, na które czekamy przez cały rok. Te dni po prostu muszą być...
Czytaj więcej