Sytuacja finansowa połowy Polaków pogorszyła się względem ubiegłego roku

Sytuacja finansowa połowy Polaków pogorszyła się względem ubiegłego roku

 

Jak wynika z badania naszego banku na rzecz raportu „Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2022” aż 50 proc. Polaków twierdzi, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się względem ubiegłego roku. Dla porównania według ubiegłorocznego badania z serii „Polaków Portfel Własny: nowa normalność” w 2021 tylko 25 proc. z nas uważało, że ich finanse wypadały gorzej względem 2020. Czyja sytuacja finansowa jest obecnie najgorsza i jakie czynniki miały na to wpływ? Zapraszamy do lektury poniżej.

Jak wynika z badania na rzecz raportu „Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2022”, do osób najbardziej dotkniętych zmieniającym się na niekorzyść stanem portfela należą kobiety (56 proc.), jednak na pogorszenie sytuacji materialnej narzekają też osoby w wieku 40-49, 50-59 lat oraz seniorzy (w każdej grupie powyżej 50 proc. wskazań). Co może zaskoczyć, gorszy stan portfela względem okresu sprzed roku dostrzegają też najlepiej zarabiający od 7 000 zł netto w górę oraz absolwenci uczelni wyższych (kolejno 52 i 55 proc. wskazań).

Dla porównania, w 2021 roku tylko 25 proc. Polaków uznało, że ich sytuacja finansowa wypadała gorzej względem 2020. Narzekała na nią podobna liczba seniorów, jednak mniej osób zarabiających najwięcej i absolwentów wyższych uczelni (kolejno 27 i 19 proc.). Spadek nastrojów w 2022 roku świadczy o tym, że obecna sytuacja gospodarczo-polityczna miała duży wpływ na sytuację finansową Polaków.

Przyznają to zresztą sami ankietowani. Aż 58 proc. z nas stwierdziło, że ostatnie okoliczności społeczno-ekonomiczne w Polsce i wojna w Ukrainie wpływają na ich rezygnację z większych wydatków. Najbardziej dotyka to kobiety (64 proc.), osoby w wieku 40-49 lat (75 proc.), absolwentów uczelni wyższych (68 proc.) i zarabiających najmniej, tj. do 2 000 zł netto na miesiąc (66 proc.). Co ciekawe, 12 proc. osób  stwierdziło, że to co dzieje się na arenie międzynarodowej i sytuacja w kraju nie mają wpływu na to, że odmawiają sobie większych wydatków. Tutaj przeważają mężczyźni, najmłodsi ankietowani w wieku 18-29 lat oraz zarabiający od 7 000 zł netto w górę.

Jakie czynniki wpływają na pogorszoną sytuację Polaków?

Według ankietowanych w badaniu na zlecenie naszego banku największy wpływ ma tutaj inflacja i wzrost cen (47 proc.). Na drugim miejscu znalazła się niepewność związana z Polskim Ładem (32 proc.). Następne w kolejności były wojna w Ukrainie (28 proc.) i rosnące stopy procentowe (26 proc.).

W zachowaniu stabilności budżetu domowego w obecnej sytuacji mogą pomóc produkty bankowe, takie jak raty w sklepie tradycyjnym lub internetowym. W Santander Consumer Banku w obu przypadkach można rozłożyć spłatę nawet na 50 miesięcy i tym samym samodzielnie ustalić dogodną wysokość rat. Pozwala to zachować pełną kontrolę nad swoimi finansami i może sprawić, że nie trzeba będzie rezygnować z długo planowanych większych wydatków. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą sprzedaży ratalnej.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w marcu 2022 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.