Remont domu lub mieszkania największym wiosennym wyzwaniem dla naszych portfeli

Remont domu lub mieszkania największym wiosennym wyzwaniem dla naszych portfeli

Wiosna to czas, który kojarzy się nam z remontami, odświeżaniem ogródków i tarasów, wakacjami i dużymi, rodzinnymi uroczystościami np. komunią czy weselem. Wszystko to wiąże się jednak z dużym obciążeniem dla naszego portfela. W badaniu na rzecz raportu „Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2022” postanowiliśmy zapytać ankietowanych o to, który wydatek będzie dla nich największym wyzwaniem. Zainteresowani? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Jak się okazało w naszym raporcie, Polacy jako największe wyzwanie finansowe tej wiosny wskazywali domowe remonty. Co może niektórych zaskoczyć, głównie były to osoby z grupy 18-29 latków (47 proc.). Przynajmniej część z nich, z uwagi na młody wiek, najpewniej będzie doprowadzać do porządku stan swoich wynajmowanych pokoi i mieszkań, które często nie są udostępniane podnajmującym w idealnym stanie. Remontami zamierzają zająć się również 50-59 latkowie i 30-39 latkowie, przy czym w tej drugiej grupie mogą to być większe renowacje związane z zakupem lub dokańczaniem swojego pierwszego, własnego mieszkania. Co ciekawe, remontować wiosną zamierzamy bez względu na osiągane dochody. Takie plany ma co trzecia osoba z pensją do 2 000 zł na rękę. 

Po zimie Polacy często planują zainwestować również w swoje cztery kółka, udając się z samochodem do mechanika bądź decydując się na zakup nowego pojazdu. Takie plany ma co czwarty z nas, w tym tyle samo kobiet co mężczyzn. Na zakup lub naprawę samochodu ponownie najwięcej wydadzą młodzi przed 30-stym rokiem życia (50 proc.). Trzecim, najpopularniejszym wiosennym wyzwaniem wskazywanym przez ankietowanych było odłożenie pieniędzy na zbliżający się urlop (20 proc. badanych). Taką konieczność widzi więcej kobiet niż mężczyzn - co może wiązać się z różnicą w wynagrodzeniach obu płci – oraz kolejny raz młodzi przed 30-stką. 

Oszczędzamy na większe wydatki

W zleconym przez nas badaniu zdecydowaliśmy zapytać Polaków także o to w jaki sposób zazwyczaj finansują wiosenne wydatki. Jak się okazuje połowa z nas oszczędza na ten cel z dużym wyprzedzeniem (53 proc.). Są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co więcej, nie widać większych korelacji ze względu na wiek. Oszczędzać zamierza ponad 50 proc. osób z każdej grupy wiekowej poza seniorami powyżej 60-tego roku życia. Co może niektórych zaskoczyć, zbierać oszczędności na wiosenne wyzwania planują również najbogatsi z dochodem od 7 000 zł na rękę w górę (67 proc.). Z kolei 38 proc. ankietowanych wydatki wiosną tradycyjnie pokrywa ze swoich bieżących dochodów. W większości robią tak mężczyźni. Swoje bieżące środki najczęściej będą wykorzystywać też osoby po 60-tym roku życia, co najprawdopodobniej wiąże się z faktem, że większość z nich przebywa na emeryturze i nie może liczyć na zastrzyk gotówki z pracy.

Przy realizacji wiosennych wydatków warto pamiętać również o tym, że zawsze możemy sięgnąć po finansowanie zewnętrzne. To sprawi, że nie będziemy musieli naruszać naszej poduszki finansowej, korzystać z bieżących dochodów czy odkładać naszych planów na później. Jak wynika z badania Santander Consumer Banku, ankietowani Polacy byliby skłonni sięgnąć po kredyt gotówkowy do pomocy w swoich wiosennych wyzwaniach takich jak remont domu lub mieszkania, inwestycja w samochód w formie naprawy lub zakupu nowego pojazdu oraz zakup wyposażenia np. sprzętu RTV/AGD, wymiana mebli. 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w marcu 2022 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.