Prawie 60 proc. Polaków wybiera się w tym roku na wakacje

Prawie 60 proc. Polaków wybiera się w tym roku na wakacje

 

Wakacje to przede wszystkim czas odpoczynku, ale jest to też okres wzmożonych wydatków. Nocleg, wyżywienie i transport to dopiero ich początek. Każdy jednak podchodzi do tematu indywidualnie i dobiera warunki zgodnie z własnymi możliwościami. Jak wynika z naszego najnowszego raportu blisko jedna czwarta z nas (22 proc.) przeznacza na wakacje między 1001 a 2000 zł na osobę. Dla 48 proc. Polaków najbardziej obciążającym wydatkiem podczas urlopu jest rezerwacja pokoju hotelowego lub apartamentu. A jak podchodzimy do kwestii gromadzenia funduszy na ten cel? Przeczytaj wpis, aby dowiedzieć się więcej.

Wakacje coraz bliżej, a wiosna to idealny czas, aby je zaplanować. Okres zimowej niesprzyjającej pogody i ograniczeń już za nami, teraz nadchodzi moment na wypoczynek nad morzem, w górach czy za granicą. Wiosenne temperatury sprzyjają pierwszym wypadom, a także otwieranych jest wiele sezonowych atrakcji turystycznych. 

To jasne, że wszyscy chcemy odpocząć podczas letnich miesięcy. Według naszego raportu już ponad połowa (56 proc.) z nas planuje wakacyjny wyjazd. Zdecydowanie częściej urlop w planach mają mężczyźni (65 proc.) niż kobiety (49 proc.). Z kolei spośród wszystkich grup wiekowych to czterdziestolatkowie najliczniej myślą o wakacyjnej wycieczce – deklaruje tak 64 proc. z nich. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić. Jak podają dane, mniej niż jedna trzecia (28 proc.) nie wybiera się w tym roku na wakacyjny wyjazd. 

Ile pieniędzy nam potrzeba? 

Każdy plan wyjazdowy wymaga pewnego nakładu finansowego. Od uzgodnionego budżetu zależy sam przebieg wakacji – miejsce pobytu, środek transportu, atrakcje na miejscu czy wyżywienie. Według badania Polacy najczęściej przeznaczają na wakacje między 1001 a 2000 zł na osobę, odpowiedziała tak ponad jedna piąta (22 proc.) ankietowanych. 18 proc. z nas planuje przeznaczyć między 2001 a 3000 zł na ten cel. Co ciekawe, co dziesiąty respondent podchodzi do kwestii oszczędnie i udaje mu się zamknąć w 900 zł w realizacji wakacyjnych potrzeb. 7 proc. Polaków wystarczy między 3001 a 4000 zł. Ten sam odsetek przeznaczy od 4001 do 5000 zł. Większe wydatki deklaruje marginalna część z nas: 3 proc. zamierza wydać do 6000 zł, a 5 proc. będzie potrzebowała funduszy powyżej tej kwoty. 

Co jest najdroższe podczas wakacyjnego odpoczynku? 

Podczas wakacji liczymy się z wieloma wydatkami. Niektóre z nich są bardziej odczuwalne niż inne. Zdaniem blisko połowy badanych (48 proc.) najbardziej obciążającym kosztem podczas urlopu jest rezerwacja pokoju hotelowego lub apartamentu. Wśród głównych wydatków znalazło się także jedzenie na mieście – stwierdza tak już 14 proc. ankietowanych. Dodatkowo, niemal tyle samo (13 proc.) Polaków jako największy koszt wskazuje transport do miejsca docelowego. Jednak mimo rosnących cen, nie rezygnujemy z wyjazdów i staramy się przyjemnie spędzić ten czas. 

Gdzie gromadzimy fundusze? 

Wyjazdy to spore jednorazowe obciążenie dla portfela. Dlatego też warto już wcześniej przygotować się finansowo na takie uszczuplenie budżetu. Część z nas jest pokrywa wakacyjne podróże z bieżących dochodów, inni przeznaczają na ten cel oszczędności lub korzystają ze wsparcia instytucji bankowych. Produkty i usługi oferowane przez bank to wygodne rozwiązania, które gwarantują nam ulokowanie odłożonych pieniędzy i ich pomnożenie.  Okazuje się, że 6 na 10 ankietowanych (58 proc.) najwygodniej gromadzić finanse przeznaczone na wyjazd wakacyjny na zwykłym koncie osobistym. Dosyć popularnym rozwiązaniem jest także rachunek oszczędnościowy, który zapewnia korzystne oprocentowanie zgromadzonych pieniędzy. Z tego narzędzia korzysta już co ósmy (13 proc.) respondent. Decyduje się na to więcej kobiet (17 proc.) niż mężczyzn (9 proc.). Inną strategią na powiększenie budżetu jest założenie lokaty – robi tak 8 proc. Polaków przed zaplanowanym wyjazdem. Jedynie 4 proc. skorzysta z karty kredytowej, a 3 proc. weźmie w tym czasie kredyt gotówkowy.

 

 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 22 marca-8 kwietnia 2024 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.