Kredyty na OZE coraz popularniejsze

Kredyty na OZE coraz popularniejsze

Odnawialne źródła energii to nie tylko świetny pomysł, aby chronić planetę, to także możliwość ograniczenia kosztów. Popularność rozwiązań takich jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne bardzo rośnie. Tylko w lutym ilość kredytów ratalnych na tego typu rozwiązania wzrosła rok do roku o blisko 170 proc. a wartość o 180 proc. Kredytem ratalnym sfinansować można nie tylko zakup niezbędnego sprzętu, ale także jego montaż. Trend na finansowanie odnawialnych źródeł energii stał się szczególnie widoczny w III kwartale 2020 roku. Liczba udzielonych kredytów ratalnych wzrosła wtedy aż o 785 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku.

Pandemia koronawirusa, która doprowadziła do tego, że wielu z nas, pracuje z domu i zastanawia się nie tylko nad przeorganizowaniem wspólnej przestrzeni ale i nad wprowadzeniem dodatkowych, bardziej ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań. Tylko w dwóch pierwszych miesiącach 2021 roku Polacy zaciągali kredyt ratalny na zakup i montaż pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych częściej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W porównaniu ze styczniem 2020, w pierwszym miesiącu 2021 roku udzielono aż o 183 proc. więcej finansowań. Podobny wynik otrzymamy po zestawieniu danych z lutego ubiegłego i bieżącego roku – ilość zakupionych eko produktów na raty w drugim miesiącu 2021 wzrosła o 168 proc. w porównaniu do 2020 roku. Z kolei wartość udzielonych finansowań w dwóch pierwszych miesiącach 2021 roku wzrosła o 182 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Klienci doceniają zalety finansowania udzielanego na zakup sprzętu i infrastruktury OZE, a także samą możliwość rozłożenia na raty zakupu i montażu na dogodne raty, których wysokość może być zbliżona do rachunków za prąd.

Do zakupu zielonych rozwiązań zachęca dodatkowo możliwość skorzystania z dotacji w ramach rządowego programu „Mój prąd”. Dzięki niej w ubiegłym roku można było otrzymać zwrot do 50 proc. kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji przy maksymalnej kwocie dofinansowania 5 tys. zł. Obecnie zapowiedziana została kolejna jego edycja, ale data rozpoczęcia przyjmowania wniosków na razie pozostaje nieznana.