Dziecko mobilizuje do sportu

Raport Polaków portfel własny: aktywna rodzina - Santander Consumer Banku - banku od kredytów

Aż 60 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym, badanych na zlecenie Santander Consumer Banku deklaruje, że regularnie angażuje się ze swoimi pociechami w jakąś formę aktywności fizycznej. Jak pokazuje raport „Polaków portfel własny: aktywna rodzina”, zdecydowana większość rodziców ma świadomość, jak ważną rolę pełni aktywność fizyczna w prawidłowym rozwoju dziecka (prawie 90 proc). Sport należy do tych czynności, które zapewniają nam dobry nastrój i jest uznawany za receptę na zachowanie dobrego samopoczucia. W rankingu czynników poprawiających samopoczucie przegrywa jednak z takimi aktywnościami, jak dobre relacje w rodzinie, jakościowy sen, unikanie stresu czy kontakt z przyrodą.  

Według danych Eurobarometr dotyczących aktywności fizycznej Europejczyków ponad dwie trzecie Polaków w ogóle nie uprawia sportu (71 proc.)[1]. Jednak kiedy Santander Consumer Bank zapytał rodziców dzieci w wieku szkolnym (między 7 a 18 lat) o to, czy i jak często uprawiają jakiś sport, aż 60 proc. potwierdziło, że podejmuje aktywność fizyczną ze swoją pociechą przynajmniej raz w tygodniu, z czego 7 proc. deklaruje, że ćwiczy wspólnie codziennie lub prawie codziennie.

Pobierz raport Polaków portfel własny - aktywna rodzina klikając TUTAJ

Ulubioną dyscypliną rodziców jest jazda na rowerze. Wysoko plasują się również pływanie oraz nordic walking. Aż dla jednej trzeciej idealną formą aktywności są marsze z kijkami. Pod tym względem nordic walking zdeklasował siłownię (14 proc. wskazań) i zajęcia fitness (11 proc.). Nordic walking szczególnie upodobały sobie mamy – wskazało go 41 proc. badanych pań, w porównaniu do 25 proc. mężczyzn. Częściej wybierali go też najmłodsi badani, bo aż 78 proc. grupy wiekowej 18-24 lata. Do lamusa przechodzi zatem stereotyp marszy z kijami jako aktywności do osób starszych. W sumie wśród badanych rodziców ponad jedna czwarta miała okazję spróbować nordic walking, a prawie 15 proc. uprawiało go kilkakrotnie.

W ubiegłym roku w bezpłatnych treningach nordic walking organizowanych w ramach Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku w całej Polsce wzięło udział prawie 36 tys. osób. Mamy zatem nadzieję, że w wyraźny sposób udaje nam się przyczynić do popularyzacji tej dyscypliny w kraju – mówi Joanna Ożóg, koordynator Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku.

Co ciekawe, w uprawianiu sportu nie przeszkadza rodzicom aktywność zawodowa. Większe znaczenie ma postępujący wiek. – Najbardziej aktywne są te rodziny, w których wiek rodzica nie przekracza 30 lat – mówi Adam Piwek z Santander Consumer Banku – Aż 68 proc. badanych w wieku 25-29 lat uprawia sport codziennie. Z kolei prawie trzy czwarte rodziców w wieku 60-69 lat nie znajduje motywacji do aktywności fizycznej. W większym stopniu problem braku aktywności dotyczy mężczyzn – 29 proc. ojców zupełnie rezygnuje ze sportu, niezależnie od wieku. Na motywację do wspólnego ćwiczenia ma także wpływ wiek dziecka – najczęściej wspólny wysiłek deklarują rodzice, których pociechy mają od 6 do 9 lat. Najrzadziej ćwiczymy z nastolatkami powyżej szesnastego roku życia.

 

SPORT W ŻYCIU DZIECKA

Zdecydowana większość – bo aż 65 proc. rodziców wie, jak ważne jest, aby ich pociechy były aktywne. Świadomość ta rośnie wraz z poziomem wykształcenia i uzyskiwanym dochodem.

Spośród korzyści, jakie niesie aktywność fizyczna dla dziecka, rodzice najbardziej doceniają rozwój fizyczny oraz przeciwdziałanie otyłości. Doceniają też fakt, że aktywność fizyczna wpływa na prawidłowy rozwój mózgu. Ta zależność częściej wskazywana jest przez mężczyzn (17 proc.) niż kobiety (5 proc.). Panie bardziej zwracają uwagę na zapobieganie chorobom – 14 proc. z nich wskazuje właśnie na tę korzyść (dla porównania, tylko 2 proc. mężczyzn). – Prawie połowa ankietowanych deklaruje, że ich pociechy w swoim wolnym czasie bardzo chętnie ćwiczą samodzielnie lub z rówieśnikami. Ponad 40 proc. twierdzi, że dzieci angażują się w zorganizowane zajęcia sportowe typu SKS – dodaje Adam Piwek z Santander Consumer Banku, organizującego Akademię Zdrowia z bezpłatnymi treningami nordic walking w ponad 30 polskich miejscowościach.

Jakie dyscypliny uważamy za najlepsze dla naszych dzieci? Rodzice wskazywali te sporty, które sami chętnie uprawiają. Wygrywają więc pływanie i jazda na rowerze, ale też sporty drużynowe. Kolejne miejsca w rankingu sportów korzystnych dla dzieci zajęły jazda na rolkach, taniec oraz wędrówki i piesze wycieczki.

Badanie na potrzeby raportu Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny: aktywna rodzina” wykonał Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS, w czerwcu 2019 roku, na próbie rodziców posiadających dzieci w wieku szkolnym (od 7 do 18 lat). Badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów telefonicznych (CATI). N=500.


[1] Źródło: Eurobarometr specjalny 472 Komisji Europejskiej, poświęcony aktywności fizycznej i sportowi, marzec 2018.

Polecane artykuły
Akademia Zdrowia Santander Consumer Banku 2019 - noridc walking

Nordic walking: maszeruj po zdrowie

01 sierpnia 2019 Blisko Ciebie
Uwaga, na drogi, leśne ścieżki i ulice polskich miast wyruszyły tłumy osób z kijami! Ale nie bój...
Czytaj więcej
Karencja - Santander Consumer Bank - bank od kredytów

Karencja, czyli spłata może poczekać

01 sierpnia 2019 Bank Możliwości
Gdy bierze się kredyt na wakacje, raczej nie ma się głowy od razu do spłaty rat i terminów. Prawda?...
Czytaj więcej
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego telefonu

Niech smartfon stanie się SAFEfonem!

24 lipca 2019 Blisko Ciebie
Współczesne telefony są tak smart, że bez nich niemal nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Jednak...
Czytaj więcej