Dzieci w Polsce nie chodzą do szkoły

Droga do szkoły? Badanie Santander Consumer Banku - banku od kredytów

Jak pokazują dane z najnowszego raportu Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny – rodzina w szkole” wśród wydatków związanych z edukacją dzieci, istotną pozycję zajmują koszty dojazdów do szkoły. Co dziesiąty rodzic wskazał, że koszt ten stanowi duże obciążenie dla domowych budżetów.

Blisko co trzeci polski rodzic (31 proc.) odwozi swoje dziecko do szkoły własnym samochodem – mówi Adam Piwek z Santander Consumer Banku. – Praktyka dzielenia się tym codziennym obowiązkiem w gronie innych rodziców nie jest powszechna. Tylko 2 proc. osób biorących udział w badaniu Santander Consumer Banku, korzysta w tym celu z pomocy innego rodzica lub znajomego. Niewiele mniej, bo 28 proc. rodziców zadeklarowało, że ich dzieci chodzą do szkoły na piechotę, a 16 proc., wskazało na dojazdy komunikacją miejską (z czego tylko 1 proc. jeździ z opiekunem). Z autobusów szkolnych korzysta co dziesiąte dziecko (10 proc.), a 8 proc. jeździ do szkoły na rowerze lub hulajnodze.

Komunikacja miejska jest zdecydowanie częściej wykorzystywana przez uczniów w miastach, szczególnie tych największych (27 proc. wskazań wśród rodziców mieszkających w metropoliach powyżej 500 tys. mieszkańców, wobec 13 proc. na wsi). W mniejszych ośrodkach miejskich i na wsiach dzieci częściej korzystają ze szkolnych autobusów – 23 proc. Im mniejsza miejscowość, tym częściej dzieci podwożone są samochodami. Na wsiach odsetek ten wynosi aż 41 proc., tymczasem w dużych miastach spada on do 24 proc.

Badanie pokazuje, że samochody są wykorzystywane przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, gdzie sieć komunikacji zbiorowej jest gorzej rozwinięta, a odległości do pokonania zazwyczaj większe. Alternatywą dla samochodów są tam przede wszystkim szkolne autobusy, które jednak, jak pokazuje badanie nie wszędzie są dostępne – mówi Monika Kasprzyk, dyrektor ds. zdalnych kanałów dystrybucji w Pionie Kredytów Samochodowych Santander Consumer Banku – banku od kredytów. – Wygląda więc na to, że w wielu miejscach naszego kraju, samochód jest często niezbędnym środkiem komunikacji, jeśli ma się dziecko w wieku szkolnym. Rodzinom, które stają wobec konieczności nabycia samochodu do swojego gospodarstwa domowego naprzeciw wychodzą firmy finansowe, oferujące korzystne warunki leasingu, lub kredytu samochodowego – komentuje.

Faktycznie, najczęstszą przyczyną, dla której rodzice wybierają codzienną podróż samochodem z dzieckiem do szkoły, jest brak autobusu szkolnego w miejscowości w której mieszkają (34 proc.). Z kolei 28 proc. z nich jest zdania, że ich dziecko jest za małe na samodzielne podróżowanie, a 7 proc. ocenia podróż do szkoły jako potencjalnie niebezpieczną. Co ciekawe, 15 proc. rodziców świadomie wybiera samochód– uważają, że codzienna podróż do szkoły jest ich dodatkowym, wspólnym czasem spędzonym z dzieckiem, dlatego lubią odwozić je na lekcje.

Santander Consumer Bank sprawdził również, ile średnio trwa codzienna podróż dziecka do szkoły. Okazuje się, że w zdecydowanej większości (81 proc. przypadków), czas poświęcony na dotarcie do szkoły nie przekracza pół godziny, w tym 12 proc. dzieci pokonuje tę odległość w czasie krótszym niż 5 minut. Z deklaracji 8 proc. rodziców wynika, że podróż do szkoły zajmuje ich dzieciom między 31 a 40 minut, kolejne 7 proc. deklaruje, że zamyka się ona w godzinie. Warto zauważyć, że 4 proc. dzieci musi poświęcić ponad godzinę dziennie, żeby pojawić się w szkole.

Najszybciej na lekcje są w stanie dostać się uczniowie w największych miastach (24 proc.). Jednak również na wsi i w najmniejszych miastach jest stosunkowo duży odsetek tych, którym dotarcie do szkoły zajmuje niespełna 5 minut (12 proc. dzieci na wsi i 17 proc. w miastach do 50 tys. mieszkańców). Badanie pokazuje również, że to najczęściej na wsiach i w metropoliach dojazdy mogą przekraczać barierę 60 minut (odpowiednio 6 i 8 proc.).

Biorąc pod uwagę dane w ujęciu geograficznym, okazuje się, że najlepsza sytuacja jeśli chodzi o czas dojazdu do szkoły, jest w południowej części kraju (25 proc. rodziców zadeklarowało, że są w stanie dotrzeć na miejsce w ciągu maksymalnie 5 minut). Natomiast najgorzej pod tym względem wypada region centralny (woj. wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie), gdzie dojazd do szkoły niemal co 10. ucznia przekracza godzinę.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów, metodą telefonicznych, standaryzowanych rozmów. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa rodziców dzieci w wieku szkolnym (7-18 lat). Próba n=1000.

Polecane artykuły
Polaków portfel własny - rodzina w szkole 2019 - raport Santander Consumer Banku - banku od kredytów

Polska szkoła oczami rodziców - przyjazna dzieciom, ale kosztowna

28 sierpnia 2019 Blisko Ciebie
Jak wynika z najnowszego badania Santander Consumer Banku, zdecydowana większość rodziców (86...
Czytaj więcej
Kup pierwszy samochód ze wsparciem Santander Consumer Banku

Kupno pierwszego auta: krok po kroku

08 kwietnia 2019 Bank Możliwości
Jeżeli masz za sobą pozytywnie zdany egzamin na prawo jazdy, możesz w końcu rozejrzeć się za...
Czytaj więcej
Wyprzedaż rocznika i auto z kredytem samochodowym

Nowe auto i raty, jakie chcesz

04 grudnia 2018 Bank Możliwości
Wyprzedaże rocznika  w salonach samochodowych zbliżają się wielkimi krokami! Dla dealerów to...
Czytaj więcej