Aż 40 proc. Polaków nie planuje większych wydatków tej jesieni

Aż 40 proc. Polaków nie planuje większych wydatków tej jesieni

 

Inflacja kładzie się cieniem na planach finansowych Polaków. Widać to w wynikach naszego badania „Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji”. 40 proc. respondentów stwierdziło, że nie zamierza tej jesieni ponosić większych wydatków. Kto znajduje się w tej grupie ankietowanych?

Z zebranych danych wynika, że bardziej dbać o stabilność budżetu w nowej porze roku chcą zarówno kobiety jak i mężczyźni (w obu grupach po ok. 40 proc. wskazań). Rezygnować z większych wydatków będą głównie 40-49 latkowie oraz emeryci, co nie zaskakuje, biorąc po uwagę ile wynoszą przeciętne świadczenia i postępujący wzrost cen. Wstrzymywanie się od dużych zakupów deklarują najczęściej respondenci ze średnich miast od 50 do 250 tys. mieszkańców, takich jak Kielce czy Rzeszów i metropolii jak Warszawa, Wrocław i Kraków. Obciążających portfel wydatków tej jesieni nie planują też zarabiający do 1 999 zł netto.

Inflacja i związana z nią niepewność sprawiły, że wielu Polaków zrezygnowało z większych zakupów w nowej porze roku. Ci, którzy chcą wydać więcej ograniczają się natomiast do remontu domu lub mieszkania (24 proc.) czy wyjazdu urlopowego (14 proc.). Pokazuje to, że jesienią Polacy wyraźnie zamierzają ograniczać się do – z ich punktu widzenia – niezbędnych wydatków. Co jedenasty ankietowany przeznaczy więcej pieniędzy na zakup lub naprawę samochodu i odświeżenie swojej szafy (w obu przypadkach po ok. 9 proc). Tylko 5 proc. zamierza zainwestować w sprzęt elektroniczny, a 4 proc. w wymianę mebli. 

Kredyt się przydaje np. w pokryciu kosztów remontu 

Zapytaliśmy Polaków również o to w jakim większym, jesiennym wydatku mogłyby im pomóc produkty bankowe. Co trzeci ankietowany stwierdził, że chętnie skorzystałby z kredytu gotówkowego, ratalnego bądź w karcie kredytowej z przeznaczeniem na pokrycie remontu domu lub mieszkania (32 proc.). 11 proc. sfinansowałoby w ten sposób zakup albo naprawę samochodu, a 7 proc. nowy sprzęt AGD czy RTV. 

Wysoka inflacja sprawia, że produkty bankowe zyskują na znaczeniu. Dzięki nim łatwiej jest dysponować domowym budżetem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą np. kredytem Równoratka, gotówkowym, ratalnym czy kartą ratalną. Usługi te można dopasować do swoich możliwości i w ten sposób odciążyć swój portfel. 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w lipcu 2022 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1001.