Blog Santander Consumer Banku

BLOG
BLOG
Nie bój się oszczędzać w Santander Consumer Banku na lokacie
Bank Możliwości 24 września 2018

Nie bój się oszczędzać

Ile jest powodów, dla których warto oszczędzać? Bardzo, bardzo wiele. Wśród najważniejszych wymienić możemy dbanie o bezpieczeństwo swoich bliskich, planowanie podróży, remont oraz… październik. Nie styczeń, nie czerwiec, ani nawet nie grudzień, ale właśnie październik - czyli miesiąc oszczędzania.

 Osoby dociekliwe z natury, z pewnością zastanawiają się, dlaczego właśnie październik został nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach świata uznany za miesiąc oszczędzania. Wszystko wskazuje na to, że odpowiedź na to pytanie, można znaleźć w… Mediolanie. To właśnie tam, w 1924 roku, odbyła się 1. Międzynarodowa Konferencja Kas Oszczędnościowych, w której brali udział reprezentanci z 27 krajów świata. Główną kwestią podnoszoną na tym wydarzeniu było oszczędzanie – niezwykle istotne dla rozwoju europejskiej gospodarki po tragicznej w skutkach pierwszej wojnie światowej. Ustalono, że skutecznym sposobem na wpojenie społeczeństwu idei racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi będzie uchwalenie 31 października Światowym Dniem Oszczędzania. Jak i dlaczego Światowy Dzień Oszczędzania przedłużył się do miesiąca oszczędzania? Tego nie wiadomo – wiadomo natomiast, że zasadność oszczędzania jest niekwestionowana również w naszych czasach. Prawie 100 lat po 1. Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych.

Czy każdy może oszczędzać?

Bernard Shaw, znany irlandzki dramaturg i prozaik twierdził, że „pieniądze to nie wszystko, ale dużo pieniędzy to już coś”. My twierdzimy, że nawet mniej niż „dużo pieniędzy”, czyli „trochę pieniędzy” to już coś. Coś, od czego można zacząć mądre i bezpieczne oszczędzanie.

Według raportu „Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych” opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętny miesięczny dochód  i przeciętne miesięczne wydatki na jedną osobę w gospodarstwach domowych w 2017 roku wyniosły odpowiednio 1598 zł i 1176 zł. Porównując te dwie wartości, możemy obliczyć udział wydatków w dochodzie rozporządzalnym, który kształtuje się na poziomie 73,6% - tyle właśnie wydajemy „na życie”, resztę z powodzeniem możemy oszczędzać. Czy to dużo, czy mało? W porównaniu z 2004 rokiem to bardzo dużo. Wtedy udział wydatków w dochodzie rozporządzalnym wynosił aż 95,4%![1]

Dzisiaj, jako społeczeństwo, mamy możliwości finansowe i możemy z powodzeniem zacząć oszczędzać na przyszłość. Tę bliższą i tę nieco dalszą. Niezależnie od tego, ile zarabiamy - ważne są zarówno duże, jak i małe oszczędności.

Jak bezpiecznie i mądrze oszczędzać?

Bezpieczną i mądrą formą oszczędzania są lokaty bankowe. Santander Consumer Bank w swojej ofercie posiada lokaty dopasowane do zróżnicowanych potrzeb i wymagań konsumentów. Lokatę można założyć już od 1 000 zł, a okres lokacyjny ustalić nawet na 1 miesiąc. Oczywiście wraz ze zwiększeniem wkładu i wydłużeniem okresu lokacyjnego oprocentowanie, a zarazem zysk się zwiększa, ale decyzja zawsze i wszędzie należy do naszych klientów – niezależnie od tego, czy założą lokatę przez internet, telefon czy w oddziale. Maksymalne oprocentowanie dla nowych środków i 36-miesięcznego okresu lokacyjnego może wynieść nawet 2,5%, czyli być bardziej atrakcyjne niż oprocentowanie w 3-letnich obligacjach Skarbu Państwa[2].  Więcej szczegółów na temat lokat Santander Consumer Banku można znaleźć TUTAJ.

 

[2] Zob. Obligacje Skarbu Państwa, http://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-3-letnie-toz/toz0921/; porównanie przeprowadzone na dzień 18.09.2018 r. z ofertą lokat dostępnych w Santander Consumer Banku zaprezentowaną na stronie www.santanderconsumer.pl

wróć do bloga
Przeczytaj również:
Bez wychodzenia z domu możesz oszczędzać
Oszczędzaj internetowo
Bank Możliwości

Oszczędzaj internetowo

27 marca 2018
Czytaj więcej
Karta pełna możliwości
Bank Możliwości

Karta pełna możliwości

19 marca 2018
Czytaj więcej