Wiosna to czas remontów – ile przeznaczą na nie Polacy?

Wiosna to czas remontów – ile przeznaczą na nie Polacy?

 

Pozimowy okres to idealny czas na remonty i renowacje domów czy ogrodów. W naszym najnowszym badaniu „Polaków Portfel Własny: Wiosenne Wyzwania 2023” postanowiliśmy zapytać ankietowanych o to, czy planują takie prace w swojej przestrzeni i ile zamierzają na ten cel przeznaczyć. 

Remontować będą szczególnie mieszkańcy małych ośrodków 

Zmiany w swojej przestrzeni planują przede wszystkim 30-39 latkowie i osoby po 60 roku życia. Pod względem miejsca zamieszkania są to głównie respondenci z małych miast do 50 tys. osób i wsi. Co może zaskoczyć, na remont decyduje się najwięcej osób z dochodem od 2000 do 2999 zł netto. To więcej niż w grupie najlepiej zarabiających – od 7000 zł na rękę w górę – którzy znaleźli się dopiero na trzeciej pozycji. 

Malowanie i tapetowanie na pierwszym miejscu 

Badanych Polaków zapytaliśmy również o to, jaki jest zakres prac remontu, który planują wiosną. Jak się okazuje, większość z nas zamierza postawić na malowanie i tapetowanie (48 proc.). Na drugim miejscu wśród wskazań ankietowanych znalazło się wyposażenie mieszkania lub domu o niezbędny sprzęt np. meble i sprzęt RTV/AGD (26 proc.). 

Dalej znalazła się wymiana okien (24 proc.). Co piąty Polak planuje pełne wykończenie domu lub mieszkania czy urządzenie dodatkowych przestrzeni, jak pokój dziecięcy, gabinet albo strych (19 proc.). Co siódmy respondent wykorzysta wolny wiosenny czas na renowację ogrodu (14 proc.). 

Ile wydamy na wiosenny remont? 

Nie zapomnieliśmy zapytać Polaków również o to, ile zamierzają wydać na wiosenny remont. Jak się okazuje, co piąty z nas zamierza przeznaczyć na niego ponad 20 000 zł (20 proc.). Taką kwotę na renowację swoich czterech kątów zamierza przeznaczyć co trzeci 30-39 latek i osoba ze średniego miasta do 250 tys. mieszkańców jak Toruń czy Kielce. Była to najpopularniejsza odpowiedź również wśród zarabiających od 4000 do 4999 zł netto. 

Na drugim miejscu wśród ogółu ankietowanych znalazła się kwota między 1001 a 2500 zł (15 proc.). Tyle na remont przeznaczy najwięcej 60-latków oraz osób z najmniejszych dochodem do 1999 zł netto. W dalszej kolejności co ósmy Polak (12 proc.) wyda na remont między 15 001 a 20 000 zł. Wśród nich znalazło się najwięcej 40-latków, mieszkańców małych miast oraz zarabiających 7000 zł netto i więcej.

 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w marcu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1001.