Sytuacja finansowa co szóstego Polaka wygląda lepiej niż w ubiegłym roku

Sytuacja finansowa co szóstego Polaka wygląda lepiej niż w ubiegłym roku

Już 16 proc. badanych zapytanych o to, jak oceniają swoją sytuację finansową w porównaniu do zeszłego roku stwierdziło, że jest lepsza – wynika z naszego raportu „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak”. Ponadto 48 proc. osób odpowiedziało, że się nie zmieniła, a 36 proc. że się pogorszyła. To znacznie mniej niż w naszym badaniu z 2023 r., gdzie na mniej pieniędzy w portfelu w porównaniu do 2022 r. narzekało aż 70 proc. Polaków. Kto obecnie ocenia swoją sytuację najlepiej? I czy stabilizacja może wynikać z nawyku odkładania pieniędzy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej. 

W naszym najnowszym badaniu „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak” 14 proc. respondentów wybrało odpowiedź „raczej lepsza”, porównując swoją obecną sytuację materialną do ubiegłego roku. Ponadto 2 proc. ankietowanych stwierdziło, że zdecydowanie się poprawiła. Razem daje to 16 proc. ankietowanych, którzy twierdzą, że stan ich finansów wygląda bardziej korzystnie niż w 2023 r. Kto znalazł się w tej grupie? Głównie 18-29 i 30-39 latkowie oraz ankietowani z dochodami od 7000 zł netto w górę.

Poprawa nie dotyczy jednak wszystkich

W najnowszym badaniu prawie połowa Polaków (48 proc.) stwierdziła, że ich sytuacja finansowa nie zmieniła się od zeszłego roku. Odpowiadali tak najczęściej seniorzy po 70 roku życia i respondenci pochodzący z małych miast do 50 tys. mieszkańców. Ponadto 36 proc. ankietowanych zauważyło jej pogorszenie. W tym 23 proc. uznało, że wypada ona trochę słabiej względem poprzedniego roku, a 13 proc. stwierdziło, że jest zdecydowanie gorsza. W grupie narzekających było najwięcej 50-59 latków i ankietowanych z dochodami do 2000 zł netto.

Stabilizacja przez odkładanie?

Możliwe, że poprawa sytuacji względem zeszłorocznego badania „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” wynika m.in. z dbania o środki na czarną godzinę. W tym roku postanowiliśmy zapytać Polaków o to, czy regularnie np. co miesiąc odkładają jakąś kwotę pieniędzy. Jak się okazało postępuje tak ponad połowa respondentów (55 proc.). Najczęściej są to osoby z dochodem od 7000 zł netto w górę oraz ankietowani ze średnich miast od 50 do 250 tys. mieszkańców i metropolii. Na przeciwległym biegunie jest 45 proc. respondentów, którzy odpowiedzieli „nie”. Najliczniejszą grupą wśród nich są seniorzy powyżej 70 roku życia, mieszkańcy wsi  i zarabiający do 2000 zł netto.

 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 10-20 stycznia 2024 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.