Santander Consumer Bank wita nowy rok kolejnym raportem z serii „Polaków portfel własny”

Santander Consumer Bank wita nowy rok kolejnym raportem z serii „Polaków portfel własny”

Utrzymująca się sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że Santander Consumer Bank postanowił zbadać jak pandemia koronawirusa wpłynęła na konsumenckie wybory Polaków w tym kontekście. W ten sposób powstał nowy raport pt. „Polaków portfel własny – Zakupy w dobie pandemii”.

Czego dotyczy najnowszy raport Santander Consumer Banku? Przede wszystkim podejścia konsumentów do kwestii zakupów w obecnej, niespotykanej dotąd sytuacji. Bank zapytał Polaków m.in. czy zamierzają skorzystać z popularnego, poświątecznego sezonu wyprzedażowego oraz czy mają swoje sposoby na to, by nie wydać podczas niego więcej niż przewiduje domowy budżet. Ciekawi zmian w zakupowych zwyczajach Polaków w raporcie znajdą też wiele smaczków na temat podejścia polskich klientów do e-commerce, w tym jedzenia na wynos zamawianego przez kanał online czy subskrypcji usług cyfrowych. Według danych zebranych przez Santander Consumer Bank z pierwszej opcji w czasie pandemii skorzystał co czwarty z nas, natomiast blisko 50 proc. ma wykupioną jakąś subskrypcję np. dostęp do serwisu streamingowego z muzyką czy filmami.

Druga część raportu to powrót w przeszłość do czasów przed pandemią. Ankietowani przez bank mieli okazję odpowiedzieć, czego najbardziej brakuje im w nowej rzeczywistości. Wśród najpopularniejszych odpowiedzi znalazły się spotkania w większym gronie znajomych i uroczystości rodzinne (po blisko 40 proc. w obu przypadkach), aktywność sportowa na siłowniach i wyjazdy krajowe i zagraniczne. Santander Consumer Bank dowiedział się również jak nowa normalność wpłynęła na najświeższe zimowe plany Polaków, które w związku z obecnymi obostrzeniami m.in. zamknięciem stoków narciarskich do 17 stycznia br. wyglądają inaczej niż w poprzednich latach.

Ostatni rozdział skupia się na finansach Polaków pod kątem podejścia do kwestii kredytów ratalnych i gotówkowych. Jak wynika z badania Santander Consumer Banku kredyt gotówkowy najczęściej uważamy za przydatny w sytuacji, gdy chcemy pomóc rodzinie, dzieciom lub wnukom (41 proc. badanych), natomiast ratalny przychodzi nam z pomocą np. przy remoncie mieszkania czy domu (29 proc.).

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu.

Ogólnopolskie badanie, na potrzeby raportu “Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii” przeprowadzone zostało na zlecenie Santander Consumer Banku - banku od kredytów w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRiS pod koniec listopada 2020 r. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n=1000.