Rodzice szykujący wyprawki zainteresowani programem „Dobry start”

Dobry start

Już co dziesiąty rodzic złożył wniosek o wypłatę świadczenia w ramach rządowego programu „Dobry start”. Umożliwia on uzyskanie 300 zł jednorazowego wsparcia dla dziecka pobierającego edukację w danym roku szkolnym.  Jak pokazują dane z badania poświęconego wydatkom polskich rodzin na edukację, wykonanego na zlecenie Santander Consumer Banku, program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Ponad 90 proc. rodziców zadeklarowało, że planuje z niego skorzystać lub złożyło już wniosek. Z takiej możliwości zrezygnuje zaledwie 5 proc. uprawnionych.

Zakup niezbędnych podręczników, zeszytów i przyborów na początek roku szkolnego to dla rodziców największe w całym roku szkolnym obciążenie związane z edukacją potomków. Deklaruje tak niemal 40 proc. badanych na zlecenie Santander Consumer Banku, na potrzeby raportu dotyczącego wydatków na edukację najmłodszych. Ponieważ w tym roku rząd zapewnia rodzinom uczniów jednorazowe wsparcie, które może pomóc unieść ten finansowy ciężar, bank zapytał również o zainteresowanie programem „Dobry start”. Gwarantuje on wypłatę 300 zł raz w roku na rzecz wszystkich uczniów,  niezależnie od kryterium dochodowego.

Jak pokazują wyniki badania, informacja o nowym świadczeniu skutecznie dotarła do rodziców. Praktycznie wszyscy rodzice zadeklarowali, że słyszeli o programie (tylko pół procenta przeciwnie). Jednocześnie prawie 82 proc. uprawnionych planuje z niego skorzystać. Kolejne 10 proc. złożyło online odpowiedni wniosek w ciągu zaledwie 3 dni, od kiedy zostało to umożliwione. Jak ocenia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w roku szkolnym 2018/2019 z „Dobrego startu” skorzysta 4 600 000 dzieci.

Jak pokazuje badanie Santander Consumer Banku najwięcej wniosków online złożyli rodzice z regionu północno-zachodniego (województwa zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie). Zrobił to aż co piąty mieszkający tam badany. Dla porównania w regionie południowo-zachodnim (województwa dolnośląskie i opolskie) czy północnym (województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie) zrobiło to odpowiednio 15 i 12 proc. uprawnionych. Najmniej aktywni byli do tej pory rodzice dzieci z regionu wschodniego (województwa lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie), gdzie wnioski złożyło niecałe 3 proc. badanych. Co ciekawe w województwach dolnośląskim i opolskim odnotowano też najwyższy odsetek rodziców dzieci w wieku szkolnym, którzy deklarowali, że nie planują skorzystać z programu (ponad 17 proc.).

W grupie osób, które nie zwlekały z wnioskowaniem o „Dobry start” nieznacznie nadreprezentowani są rodzice jedynaków i osoby samotnie wychowujące dziecko. W obu przypadkach wnioski o świadczenie złożyło ok. 13 proc. badanych. Zdecydowanie chętniej zgłaszali się po nie rodzice nie otrzymujący wsparcia w ramach programu 500+ (15 proc. – dwa razy więcej, niż wśród reprezentantów rodzin pobierających świadczenie na drugie i kolejne dzieci).

- Widać, że program „Dobry start” trafia w potrzeby rodzin szykujących się do wyprawienia po wakacjach dzieci do szkoły. W poprzednich latach tradycyjnie wrzesień był miesiącem wzmożonej sprzedaży na rynku kredytów gotówkowych. Udostępnienie nowego świadczenia przeznaczonego dla uczniów, mimo że nie we wszystkich rodzinach rozwiązuje problem finansowania zakupu wyprawki szkolnej, to z pewnością będzie znaczącym wsparciem – mówi Paweł Florkiewicz z Santander Consumer Banku.

Do końca tego miesiąca jedynym sposobem na złożenie wniosku jest skorzystanie z kanału online – za pośrednictwem portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz poprzez bankowość elektroniczną w 12 bankach. Drogą tradycyjną będzie można to zrobić od 1 sierpnia. Osoby, które złożą wnioski o świadczenie „Dobry start” w lipcu i sierpniu mogą – zgodnie z deklaracjami MPiPS – liczyć na ich rozpatrzenie i wypłatę do końca września.

W zakończonym roku szkolnym 2017/2018 według szacunków CBOS średni koszt wyprawki wyniósł 686 zł. Więcej o programie „Dobry Start” można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniach 2-3 lipca 2018 r. W badaniu udział wzięli rodzice dzieci w wieku szkolnym w wieku 6-18 lat z całej Polski. Próba n=1000.

Polecane artykuły
parkrun

Dołącz do parkrun. Biegiem!

21 czerwca 2018 Blisko Ciebie
Bieganie to cudowny sport. Wzmacnia odporność, poprawia kondycję, pozwala zgubić zbędne kilogramy i...
Czytaj więcej
Bezpieczne hasło

Silne hasło to podstawa

21 czerwca 2018 Bank Możliwości
Santander Consumer Bank w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa stosuje szereg...
Czytaj więcej
Bez wychodzenia z domu możesz oszczędzać

Bez wychodzenia z domu możesz oszczędzać

09 kwietnia 2018 Bank Możliwości
Pieniądze, które nie pracują, mogą tracić na wartości, przede wszystkim za sprawą inflacji, czyli...
Czytaj więcej