Co piąty Polak spędzi urlop za granicą

Co piąty Polak spędzi urlop za granicą

W najnowszej edycji badania na rzecz raportu „Polaków portfel własny” zapytaliśmy ankietowanych o to, gdzie zamierzają spędzić najbliższy urlop. Wyniki pokazały, że już niemal 20 proc. z nas wybierze się w tym roku za granicę. Z kolei ci, którzy nie czują się gotowi na zagraniczne wojaże, będą wypoczywać w Polsce, poza miejscem zamieszkania (prawie 37 proc.). Pozostali spędzą wakacje w domu (23,6 proc.).

Według wyników badania przeprowadzonego na potrzeby raportu ,,Polaków portfel własny: nowa normalność”, niemal co piąty z nas chce spędzić tegoroczny urlop za granicą (17,9 proc.). Wpływ na to może mieć wprowadzenie programu darmowych szczepień przeciwko COVID-19. Zaszczepieni mogą liczyć nie tylko na mniejsze ryzyko zachorowania, ale również na zwolnienie z testu na obecność koronawirusa np. udając się do Chorwacji, Grecji czy Bułgarii oraz z obowiązku odbycia kwarantanny. Wśród osób, które zadeklarowały, że wybiorą się do innego państwa na urlop przeważają kobiety, 30-latkowie i zarabiający powyżej 4000 zł miesięcznie.

Większość Polaków wakacje spędzi jednak w kraju, ale poza miejscem zamieszkania (36,9 proc.). Takie rozwiązanie najczęściej wybierają młodzi dorośli przed 30-stym rokiem życia (61,5 proc.). Z kolei urlop w domu spędzi blisko co czwarty z nas (23,6 proc.), głównie osoby z dochodem do 2000 zł na rękę, seniorzy oraz mieszkańcy wsi. Wypoczywać w sezonie letnim nie zamierza co siódmy Polak, z tego co dziesiąty zarabiający 5000 zł i więcej na miesiąc oraz 19 proc. mężczyzn, co może mieć związek z wprowadzeniem pracy zdalnej, która umożliwia wykonywanie obowiązków służbowych z każdego miejsca.

Według badania Santander Consumer Banku, ci którzy zdecydują się wyjechać na wakacje w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, będą przebywać w kameralnym otoczeniu. Większość zadeklarowała, że na miejsce swojego letniego pobytu wybierze prywatną kwaterę lub pensjonat. Tutaj najodważniejszą grupą okazują się 30-latkowie. Ponad 30 proc. z nich nie miałoby nic przeciwko spędzeniu tegorocznego urlopu w dużym kompleksie hotelowym, w otoczeniu wielu nieznanych osób.

Wybór mniejszego miejsca zakwaterowania, poza zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa podczas trwającej pandemii, może mieć związek z potrzebą oszczędzenia na wyjeździe. Co piąty badany nie zamierza wydać na nadchodzące wakacje więcej niż 2000 zł (20,6 proc.). Dotyczy to głównie kobiet, dorosłych przed 30-stką i zarabiających do 3000 zł miesięcznie.