84 proc. rodziców uczniów obawia się, że przez inflację wydatki na naukę wzrosną

84 proc. rodziców uczniów obawia się, że przez inflację wydatki na naukę wzrosną

 

W związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego postanowiliśmy zapytać Polaków, jak podchodzą do kwestii wydatków na edukację dzieci. Z ankietowanej  grupy rodziców niestety aż 84 proc. stwierdziło, że boi się wzrostu tych kosztów. Co jeszcze wykazało nasze badanie przeprowadzone na rzecz raportu „Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji”? Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu.

Jak wynika z naszego badania, już co szósty rodzic wskazuje, że w ubiegłym roku miesięcznie na edukację jednego dziecka wydawał od 501 do aż 800 zł (17 proc.). Biorąc to pod uwagę, nie ma się czemu dziwić, że rodzice obawiają się wzrostu tych wydatków w związku z postępującą drożyzną.

Wyższymi cenami produktów i usług związanych z edukacją dziecka przejmują się zarówno matki jak i ojcowie, mieszkańcy wsi i dużych miast powyżej 250 tys. osób jak Warszawa, Wrocław czy Kraków oraz osoby z wyższym wykształceniem. Co może niektórych zaskoczyć, gdy przychodzi do wynagrodzenia, wzrostem wydatków na edukację dzieci najbardziej martwią się najbogatsi rodzice zarabiający od 5 000 do 6 999 zł na rękę oraz 7 000 zł netto i więcej.

Jakie koszty niepokoją najbardziej?

Rodzice ankietowani przez IBRiS na zlecenie Santander Consumer Banku wskazywali, że najbardziej obawiają się wzrostu kosztów związanych z zakupem podręczników i zeszytów ćwiczeń (22 proc) oraz dodatkowymi zajęciami pozalekcyjnymi i przyborami szkolnymi (w obu przypadkach 18 proc.). W następnej kolejności znalazły się dojazdy dziecka do szkoły (12 proc.), a dalej korepetycje (7 proc.).

Koszty wyprawki szkolnej rodzice pokryją z bieżących przychodów

Santander Consumer Bank postanowił zapytać rodziców uczniów również o to w jaki sposób zamierzają sfinansować wyprawkę na rok 2022/23. Jak się okazało, aż 58 proc. z nich planuje pokryć wydatki związane z wyprawką szkolną z bieżących przychodów. Postąpią tak głównie zarabiający między 4 000 a 4 999 zł netto i 5 000 – 6 999 zł na rękę. W następnej kolejności 45 proc. chce wspomóc się środkami z programu 300+. Będą to głównie respondenci z dochodem poniżej 4 000 zł na rękę. 41 proc. ankietowanych rodziców chce pokryć wyprawkę z programu 500+. Są to głównie matki oraz mieszkańcy wsi i małych miast. Ponadto 11 proc. badanych rodziców przyznało, że odkłada na wyprawkę szkolną z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a 10 proc. że zrezygnuje z niektórych innych wydatków.

 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w lipcu 2022 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1001.