Zasady rozważnych łowców okazji… czyli o tym, jak nie dostać kota w czasie wyprzedaży

Zasady rozważnych łowców okazji… czyli o tym, jak nie dostać kota w czasie wyprzedaży

Ostatni kwartał roku to nie tylko ponura jesień, ale także pełne blasku Black Friday, Cyber Monday, Black Month. Zaraz potem sklepy serwują nam wyprzedaże na Mikołaja i Święta Bożego Narodzenia. Fani promocji i przecen już zacierają ręce, licząc na duże oszczędności na zakupach. Naprawdę łatwo dać się ponieść entuzjazmowi. A my podpowiadamy, jak nie dać się złapać w pułapkę wyprzedażowej gorączki i rzeczywiście zyskać. 

Zasada 1: Kupuj tylko to, czego potrzebujesz

Bardzo często z łowcy okazji stajesz się celem polowania. Sprzedawcy uwielbiają takie spontaniczne osoby, bo wiedzą, że mogą im wcisnąć towary, które na przykład nie sprzedawały się od miesięcy. Wystarczy, że na cenówkach będzie przekreślona „stara” cena, a już „łowcy” wychodzą ze sklepu obładowani niepotrzebnymi im rzeczami. 

Zasada 2: Porównuj ceny

Informacja o zniżce jest mało przydatna, jeśli nie towarzyszy jej porównanie cen w innych sklepach. Cóż z tego, że sprzedawca daje rabat 50%, jeśli u konkurencji wybrany towar jest tańszy w regularnej cenie? Lepiej więc nie dać się zwieść magii procentów i przeceny rzędu 40-80%. Liczy się wyłącznie cena zakupu. Sprawdzaj i kontroluj!

Zasada 3: Korzystaj ze zniżek i ofert specjalnych

Ta rada wydaje się dość oczywista, ale w szale wyprzedaży często zapominamy o dodatkowych możliwościach. Wystarczy, że zapłaciliśmy mniej za konkretną rzecz. Tymczasem w tym okresie, ale także poza nim, promocje można na przykład grupować w pakiety. Dotyczy to głównie zakupów przez internet. Tylko dokładna analiza ofert różnych sklepów, porównanie promocji łączonych i opcji darmowej dostawy da nam pełen obraz korzyści. 

Do tego dochodzą mechanizmy zbierania punktów za płatności kartą kredytową, zwroty za zakupy i promocje (jak na przykład przy naszej TurboKARCIE), a także różne programy lojalnościowe w poszczególnych sklepach. Umiejętne korzystanie z wyprzedaży nie jest więc takie proste. Ale na szczęście można się tego nauczyć.

Zasada 4: Wybieraj promocje zaufanych marek

Zaufanie to najcenniejsza waluta, z której warto korzystać szczególnie podczas e-zakupów w czasie największych wyprzedaży. Jeśli dany sklep lub marka sprawdziły się w przeszłości, wybierzmy ich ofertę także podczas Black Friday. To nie jest najlepszy czas na eksperymenty i ufanie sklepom, które powstały parę dni wcześniej. Niestety nieuczciwi sprzedawcy mają w tym czasie również swoje żniwa.

Zasada 5: Korzystaj z bezpiecznych form płatności

Każdy zakup powinien się zakończyć bezpieczną płatnością. Nie po to poświęciliśmy czas na analizę ofert, porównania cen i weryfikację sklepów, by teraz ryzykować. 

Zakupy będą cieszyć podwójnie, jeśli wybierzemy sprawdzony sposób płatności. Na przykład wspomniane już karty kredytowe, dzięki którym można skorzystać dodatkowo z różnych promocji. 

Polecamy również eRaty w Santander Consumer Banku – banku od kredytów. Nie dość, że sfinalizujemy zakup bez problemów, to jeszcze rozłożymy płatność w czasie. A to oznacza, że budżet domowy po zakupach będzie gotowy na kolejne – oczywiście przemyślane i niezbędne - zakupy.