Polacy mówią, że największe znaczenie ma dla nich możliwość spłaty zobowiązania w stałych, równych kwotach

Polacy mówią, że największe znaczenie ma dla nich możliwość spłaty zobowiązania w stałych, równych kwotach

 

Jak donosi BIK, w styczniu 2022 roku w porównaniu do tego samego okresu w 2021, banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów gotówkowych (ok. 18 proc.) i ratalnych (5 proc.). Biorąc pod uwagę to, że Polacy coraz częściej interesują się finansowaniem zewnętrznym, postanowiliśmy sprawdzić, na co zwracają uwagę przy wyborze kredytu.

Jak wynika z naszego najnowszego badania, przeprowadzonego na rzecz poradnika „Zarządzanie własnymi finansami”, przy produktach kredytowych największe znaczenie dla większości badanych ma możliwość spłaty w stałych, równych kwotach co miesiąc (30 proc.). Tę odpowiedź często wskazywali mężczyźni oraz osoby w wieku 40-49 i 50-59 lat. W następnej kolejności ankietowani wybierali opcję samodzielnego ustalenia wysokości comiesięcznej spłaty kredytu przy podpisywaniu umowy (29 proc.). Ta cecha była najistotniejsza dla najmłodszych badanych w wieku 18-29 lat, co może być związane z tym, że z racji wieku osiągają oni mniejsze dochody, więc chcieliby mieć możliwość dostosowania do nich bankowych produktów.

Duże znaczenie dla respondentów badania miała też możliwość wykorzystania pieniędzy na dowolne wydatki, bez ograniczeń. Wskazała ją co czwarta osoba (23 proc.). Ankietowani na zlecenie Santander Consumer Banku często odpowiadali również, że przy wyborze produktu kredytowego istotna jest możliwość podpisania umowy przez internet (17 proc.). Co ciekawe, było to istotne zwłaszcza dla osób po 40-stym roku życia. Może to wiązać się z faktem, że wiele osób w tym wieku ma większą ilość zobowiązań niż młodsze grupy wiekowe czy seniorzy, i w związku z tym czuje silniejszą potrzebę oszczędzania czasu.

Po odpowiedziach respondentów widać, że potencjalni klienci nie mają wygórowanych oczekiwań, przeważająca część chciałaby jedynie większej sprawczości i elastyczności, jeśli chodzi o produkty kredytowe. Na te potrzeby doskonale odpowiada nasza nowa odsłona karty kredytowej Comfort Plus, czyli karta ratalna ze stałą spłatą minimalną.  Umożliwia ona zakup wybranego towaru w dowolnym miejscu i możliwość jego spłaty w stałych, równych kwotach, bez konieczności każdorazowego podpisywania wniosków o udzielenie kredytu ratalnego i szukania sklepu, który mógłby go zaoferować. Dodatkowo klient, przy podpisywaniu umowy, może sam wybrać kwotę, którą będzie w stanie spłacać co miesiąc. Zapraszamy do zapoznania się z tym produktem.

Badanie zostało przeprowadzone przez IBRiS na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspieranych komputerowo (CATI) w marcu br. N = 1002.