Jak włączyć oszczędzanie energii?

Jak włączyć oszczędzanie energii?

W czasie zimy wielu Polaków patrzy z niepokojem na pogodę za oknem oraz  rachunki za prąd i ogrzewanie. Ceny energii rosną z sezonu na sezon i ten rok nie jest wyjątkiem. Dlatego warto poznać sposoby na oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym i zacząć je stosować! To korzystne zarówno dla portfela, jak i naszej planety.  

10 stycznia obchodziliśmy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Zainicjowała go niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance. Po raz pierwszy pojawił się w kalendarzach w 2005 roku. Fakt ustanowienia takiego dnia pokazuje, że kwestia wpływu człowieka na środowisko stała się ważna społecznie, a obecna sytuacja wymaga zdecydowanych działań edukacyjnych.

Czy wystarczająco ograniczamy zużycie energii?

Według danych GUS z 2021 roku aż 70% Polaków podejmuje działania, które mają na celu oszczędzanie energii. Jednak w większości przypadków polegają one np. na zwracaniu domownikom uwagi na wyłączanie światła lub nieużywanego sprzętu RTV i AGD. 

Są to więc czynności absolutnie podstawowe, które przynoszą relatywnie niewielkie oszczędności. Wciąż zbyt mało osób decyduje się na przedsięwzięcia termomodernizacyjne, instalację paneli fotowoltaicznych, wymianę źródeł ogrzewania czy choćby zakup nowych, szczelnych okien.

Produkcja energii w naszych warunkach najczęściej wiąże się z emisją dwutlenku węgla oraz innych substancji, które niekorzystnie wpływają na środowisko. Zwiększenie efektywności energetycznej mieszkania lub budynku jest więc działaniem proekologicznym. Dodatkowo pozytywnie wypływa na obniżenie wysokości rachunków. 

Jak obniżyć zużycie energii?

Zacznij od rzeczy szybkich, łatwych i skutecznych. Staraj się nie palić światła w pustych pomieszczeniach, wymień żarówki na energooszczędne i wyłączaj sprzęt, z którego nikt nie korzysta. Podłączone do kontaktu ładowarki i urządzenia na standby też zużywają prąd! Do czajnika elektrycznego wlewaj tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero wtedy, gdy są naprawdę pełne. I pamiętaj, by nie wkładać do lodówki ciepłego jedzenia.

A jeśli chodzi o technikę grzania? Nie zasłaniaj kaloryferów meblami czy grubymi zasłonami. Jeśli to możliwe, zamontuj na ścianach ekrany zagrzejnikowe, które będą odbijać promieniowanie cieplne w kierunku wnętrza mieszkania. Gdy wychodzisz na dłużej lub wyjeżdżasz, ustaw niższą temperaturę. I wietrz dom tylko przy wyłączonych kaloryferach.

Każdy może zacząć oszczędzać

Powyższe czynności powinny nam wejść w nawyk. Bardziej zaawansowani oszczędzający mogą np. wymienić sprzęt na bardziej energooszczędny, uszczelnić okna i drzwi, ocieplić budynek lub wymienić źródło energii. Opcji jest naprawdę sporo, więc każdy może pomóc naszej planecie w miarę własnych możliwości.

A na te poważniejsze inwestycje można uzyskać dofinansowanie z takich programów jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by już teraz zacząć ograniczać zużycie energii. Pierwsze efekty zobaczysz na rachunkach, a długofalowe korzyści z pewnością odczuje otaczająca nas natura.   

Sprawdź jakie masz możliwości finansowania zakupów w naszym systemie RATY EKO.