Jak przygotować auto do długiej trasy?

Jak przygotować auto do długiej trasy?

Sezon wyjazdowy trwa i dla wielu kierowców przeciągnie się pewnie aż do jesieni. Wiąże się to z długimi trasami pokonywanymi naszymi autami. Jak skutecznie przygotować samochód do takiej podróży, by nie spotkać się z nieprzyjemnymi niespodziankami? Radzimy w poniższym artykule.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy planowaniu długiego wyjazdu są koła - ich stan wizualny i wysokość bieżnika. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, warto poradzić się wulkanizatora. Jeśli wszystko jest w porządku - przechodzimy do ciśnienia w kołach. Zbyt wysokie lub niskie ma wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze, ponieważ pogarsza się precyzja kierowania i pewność podczas pokonywania zakrętów, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego sprawdzanie ciśnienia jest tak istotne.

Kolejna istotna rzecz - płyny

Przed długą podróżą koniecznie należy sprawdzić też stan płynów eksploatacyjnych, w tym oleju skrzyni biegów, płynu chłodniczego i hamulcowego. Ich poziom musi być prawidłowy przed każdą większą wyprawą.

Po otwarciu maski warto zwrócić uwagę również na stan w jakim znajduje się pasek klinowy, napędzający alternator, pompę wody i klimatyzację. Jeśli widać na nim oznaki zużycia lub jeśli po odpaleniu auta zaczyna piszczeć, należy go niezwłocznie wymienić. Innymi elementami, którym warto poświęcić chwilę są klocki hamulcowe, wycieraczki i żarówki. Przepalone światła mijania, tylne, hamowania lub kierunkowskazy to najprostszy sposób na nieplanowany postój w trasie. W zależności od tego jakiej generacji auto posiadamy, możemy skontrolować je samodzielnie lub odwiedzić serwis.

Co istotne, wizyta u mechanika może okazać się niezbędna również jeśli zorientujemy się, że niewłaściwie pracują rzadko używane podzespoły naszego auta np. tempomat, którego raczej nie używa się do jazdy po mieście, natomiast bywa bardzo przydatny na autostradzie. Warto sprawdzić je przed dłuższą podróżą.

Wygoda podróżowania z Visa TurboKARTĄ

Przed dalszą trasą można zainteresować się produktami bankowymi, które potrafią w niej wiele ułatwić np. Visa TurboKARTĄ od Santander Consumer Banku.

Jakie korzyści zapewnia?

ü  360 zł zwrotu rocznie za wybrane zakupy,

ü  0 zł za obsługę karty,

ü  bezpieczne podróże z bezpłatnym pakietem car assistance.

I wiele więcej!

Obecnie trwa promocja – osoby, które podpiszą umowę na Visa TurboKARTĘ i wykonają nią transakcje płatnicze na kwotę co najmniej 300 zł w danym miesiącu kalendarzowym, mogą otrzymać voucher na zakupy w serwisie Allegro. Jeden klient może otrzymać maksymalnie 4 vouchery o wartości 50 zł - za każdy miesiąc aktywnego korzystania z karty, a więc nawet 200 zł. Promocja trwa do 31.12.2022 roku. Dowiedz się jak otrzymać Visa TurboKARTĘ tutaj: https://www.santanderconsumer.pl/karty-kredytowe/visa-turbokarta,4.html

Ostatnią rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli udajemy się za granicę, są przepisy, ograniczenia prędkości, mandaty czy obowiązkowe wyposażenie auta w państwie do którego jedziemy. W niektórych krajach wymaga się np. posiadania odblaskowej kamizelki dla każdego pasażera. Dobrze jest też sprawdzić po jakich drogach będziemy się poruszać, żeby odpowiednio wcześniej zorientować się jak opłacić przejazd po autostradzie w danym miejscu. W ten sposób nie spotkają nas żadne przykre niespodzianki.