Jak planować wydatki na wakacje?

Jak planować wydatki na wakacje?

Planujesz wakacje? Sprawdź, jak planować koszty podróży. Co brać pod uwagę? Jak zabezpieczyć się przed dodatkowymi wydatkami?

Jak planować wydatki na podróże i wakacje?

Nikt nie chce się ograniczać w czasie letniego wypoczynku. Aby móc w pełni cieszyć się urlopem i podróżować swobodnie, bez oglądania każdej złotówki, warto poświęcić trochę czasu na przygotowania i sprytnie zaplanować wyjazd. Im więcej zaoszczędzimy i przewidzimy w domu, tym więcej będzie do wydania już po dotarciu na miejsce.

Na co wydajemy pieniądze w podróży?

Przed nami kolejny sezon urlopowy - pandemia na szczęście osłabła i można podróżować praktycznie bez ograniczeń. Znowu można snuć plany i odkładać pieniądze na kolejne wyprawy. A na wakacje warto oszczędzać, bo turystyka wiąże się długą listą niemałych wydatków:

·       walizki, ubrania i sprzęt sportowy,

·       sprzęt fotograficzny, dron itd.,

·       bilety lotnicze, autobusowe czy też paliwo do samochodu oraz transport na miejscu,

·       ubezpieczenie,

·       zakwaterowanie,

·       bilety wstępu do atrakcji turystycznych,

·       wyżywienie - zakupy i restauracje,

·       pamiątki dla najbliższych.

Tanie podróżowanie. Jak to zrobić?

Każdą pozycję z listy wakacyjnych wydatków można zoptymalizować. Oto zestaw porad doświadczonych podróżników, którzy dbają o finanse:

·       podróżuj poza sezonem i wybieraj mniej popularne miejsca,

·       bilety na loty kupuj z wyprzedzeniem,

·       wybierz nocleg na uboczu, ale z dobrym dojazdem do centrum,

·       stołuj się z dala od atrakcji turystycznych, tam gdzie miejscowi,

·       warto wykupić pakiet wstępów do różnych atrakcji lub kartę miejską,

·       niektóre posiłki można przygotować samodzielnie,

·       bilety do atrakcji turystycznych są często tańsze w internecie, a w niektóre dni wstęp może być darmowy,

·       porównywarki ubezpieczeń, wypożyczalni samochodów i noclegów to najlepsze przyjaciółki podróżnika.

Skąd brać pieniądze na podróże?

Wiele osób przez cały rok odkłada na wakacje stałą część pensji. To bardzo dobra praktyka, zwłaszcza jeśli zbierane w ten sposób środki pracują na dobrze oprocentowanych lokatach. Inni na podróżne przeznaczają tylko niespodziewane wpływy - premie, prezenty czy nagrody. Najczęściej jednak wakacyjny budżet jest składany z kliku części - z oszczędności, aktualnej pensji, bonusów oraz dodatkowych środków z karty kredytowej lub kredytu gotówkowego.

To ostatnie rozwiązanie jest bardzo dobre, ale tylko pod warunkiem, że kredyt ma stałe oprocentowanie i stałą ratę. W czasach częstych podwyżek stóp procentowych lepiej nie ryzykować. Ciekawą propozycją jest także możliwość przesunięcia spłaty pierwszej raty o kilka miesięcy.

W Santander Consumer Banku można mieć nawet 4 miesiące wolne od rat. W tym czasie można spokojnie rozpocząć przygotowania do urlopu, a spłata poczeka nawet do końca wakacji. W sam raz, by dokładnie przeanalizować wyjazdowy budżet. I dodać do niego nowe, ekscytujące pozycje!

Zaplanuj budżet i kontroluj wydatki

Na wakacjach jak w życiu - warto dobrze planować i wydawać z głową. Tylko dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Nie trzeba przy tym podróżować z tabelą wydatków i planem finansowym na każdy dzień. W końcu urlop jest od tego, by odpocząć od obowiązków. Dlatego lepiej zadbać o kilka rzeczy wcześniej, a w czasie podróży skupić się na poznawaniu nowych ludzi, miejsc i smaków.