By dom był zdrowy i ekologiczny

By dom był zdrowy i ekologiczny

 

Im krótsze dni, tym więcej czasu spędzamy we własnych czterech ścianach. Zadbajmy więc o to, by oddychać czystym powietrzem i nie marnować niepotrzebnie zasobów. Niech dom będzie przyjazny środowisku oraz zdrowy dla całej rodziny. To nie jest takie trudne – wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad.

Zasada 1: oszczędzamy prąd i wodę

W natłoku codziennych obowiązków nie zwracamy uwagi na to, jak wiele wody i ciepła marnujemy. Nieszczelne okna i drzwi czy mające swoje lata, przestarzałe sprzęty AGD mogą nas całkiem sporo kosztować. W skali roku na pewno uzbierałaby się pokaźna kwota.

Takie straty można szybko i skutecznie zlikwidować. Na rynku są dostępne energooszczędne urządzenia, które ograniczają zużycie prądu do minimum. Podobnie jest z oknami – można kupić modele, zapewniające odpowiednią szczelność i jednocześnie odpowiednią wentylację.

Takie zakupy to inwestycja. Skorzysta na nich planeta, bo będziemy zużywać mniej zasobów, ale także domowy budżet. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na kredyt gotówkowy, to rozłożymy sobie wygodnie wydatek na wiele miesięcy.

Zasada 2: oczyszczamy powietrze

Pamiętajmy o tym, że nie wszyscy wymienili już piece, a częścią smogu są także zanieczyszczenia wytwarzane i emitowane do atmosfery przez samochody. Dlatego w domu z pewnością przydałby się oczyszczacz powietrza. To nieduża inwestycja, która zauważalnie poprawi jakość powietrza w miejscu, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Zwłaszcza jeśli pracujemy lub uczymy się zdalnie.

Zasada 3: kupujemy na lata

Nawet sprzęt, którego wyprodukowanie wygenerowało minimalny ślad węglowy, nie będzie ekologiczny, jeśli będziemy go wymieniać co kilka miesięcy. Dlatego warto kupować rzeczy lepszej jakości, które będą służyły nam znacznie dłużej.

Oczywiście zwykle lepsze towary kosztują trochę więcej, ale z wygodnym kredytem gotówkowym o niskich ratach można sobie pozwolić na takie przekroczenie domowego budżetu. Kwota zakupu zostanie podzielona na części, które dużo łatwiej umieścić w miesięcznym budżecie. A my, co najważniejsze, będziemy mieszkać w zdrowym i ekologicznym domu.