Polacy uważają płatność za pobraniem i BLIKA za najbezpieczniejsze formy zapłaty za zakupy w internecie

Polacy uważają płatność za pobraniem i BLIKA za najbezpieczniejsze formy zapłaty za zakupy w internecie

 

W związku z naszym najnowszym raportem „Polaków Portfel Własny: Bezpieczni na e-zakupach 2022”, przeprowadziliśmy badanie, w którym sprawdziliśmy, czy i w jaki sposób Polacy dbają o bezpieczeństwo podczas kupowania online, skupiając się m.in. na aspekcie zapłaty za towary. Zapytani o to, jaką metodę uważają za najbezpieczniejszą Polacy wskazywali płatność za pobraniem i BLIKA. Mniejsze zaufanie mają natomiast do pay-by-linków.

Bezpieczne płatności to jeden z najważniejszych czynników procesu sprzedaży w sieci. Obecnie klienci są coraz bardziej świadomi i wiedzą, że możliwość zapłaty na wiele sposobów czy współpraca ze znanym integratorem zwiększa prawdopodobieństwo, że właściciel danego e-sklepu jest uczciwy.

Respondenci naszego badania za najbezpieczniejszą metodę uznali płatność za pobraniem. Opowiedziało się za nią aż 41 proc. z nich. Najchętniej korzystają z niej zarabiający mniej niż 3 000 zł netto na rękę i najmłodsi badani w grupie 18-29 latków. Wśród nich może się to wiązać z tym, że osoby w tym wieku często są utrzymywane przez rodziców lub nie mają wysokich dochodów, przez co z większą ostrożnością podchodzą do płacenia za zamówienie „z góry”.

Drugą metodą płatności, do której ankietowani deklarują największe zaufanie jest BLIK (17 proc.). Według danych zebranych przez bank, ten sposób płatności jest lubiany przede wszystkim przez osoby z wykształceniem wyższym i mieszkańców dużych miast z populacją powyżej 250 tys. jak Warszawa, Wrocław czy Kraków.

Na trzeciej pozycji, pod względem zaufania klientów, znalazły się tradycyjne przelewy bankowe. Za najbezpieczniejsze uznał je co ósmy badany (13 proc.), byli to głównie seniorzy i mieszkańcy miast do 50 tys. osób. Spora część ankietowanych ma jednak problemy ze wskazaniem metody płatności zapewniającej jak największe bezpieczeństwo. Co dziewiąty respondent nie potrafił wypowiedzieć się na ten temat (11 proc.).

Co może zaskakiwać, badanie banku wykazało również, że Polacy niechętnie korzystają z tzw. pay-by-linków, czyli szybkich przelewów elektronicznych, podczas zakupów w sklepach internetowych. Za najbezpieczniejszą metodę płatności uważa je jedynie 7 proc. ankietowanych. Może to oznaczać, że klienci boją się, że podczas przekierowania ze strony sklepu do operatora płatności, a następnie do ich bankowości internetowej, dojdzie do wycieku danych. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ pay-by-linki od dawna zaliczane są do jednej z najbardziej zaufanych metod m.in. ze względu na to, że informacje o elektronicznych przelewach są zaszyfrowane.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2022 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1001.