Polacy najczęściej oszczędzają na „czarną godzinę” i zakup lub remont nieruchomości

Polacy najczęściej oszczędzają na „czarną godzinę” i zakup lub remont nieruchomości

Jak wskazuje najnowsze badanie Santander Consumer Bank „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak”, 43 proc. z nas oszczędza na konkretny cel. W większości robimy to z myślą o „czarnej godzinie” lub aby spełnić marzenie o własnym domu czy mieszkaniu. Jakie powody oszczędności są najczęstsze? Czy podczas oszczędzania udaje się nam trzymać dyscyplinę finansową? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. 

Realizacja wielu planów wymaga wcześniejszego przygotowania finansowego. Z naszego badania „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak” wynika, że już 43 proc. ankietowanych oszczędza obecnie z myślą o sprecyzowanym celu. Wśród nich jest najwięcej 18-29 latków (57 proc.) i osób z najwyższymi dochodami od 7000 zł netto w górę (63 proc.). Po przeciwnej stronie znalazło się 57 proc. Polaków, którzy nie oszczędzają na określony cel. W tej grupie dominują osoby po 70 roku życia (69 proc.) oraz zarabiające do 2000 zł na rękę (70 proc.).

Na co oszczędzamy najczęściej?

Postanowiliśmy sprawdzić, na jaki cel aktualnie oszczędzają Polacy. Okazuje się, że najczęstszym powodem jest „czarna godzina”. Niestabilność dzisiejszego świata sprawia, że taką odpowiedź wybrało aż 41 proc. ankietowanych, którzy oszczędzają aktualnie na konkretny cel. Drugi, równie ważny, cel to remont lub zakup domu czy mieszkania (38 proc. osób z tej grupy). Ostatnie miejsce na podium zajmuje przyjemniejszy powód, czyli wyjazdy urlopowe – już co trzecia osoba (34 proc.), która oszczędza aktualnie na sprecyzowany cel, zbiera na taką okazję.

Cele oszczędnościowe nie różnią się znacząco ze względu na płeć. Warto jednak zauważyć, że to mężczyźni częściej oszczędzają na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń – taką motywacją kieruje się 47 proc. panów z grupy ankietowanych ograniczających wydatki w związku ze sprecyzowanym celem w porównaniu do 36 proc. kobiet. Za to panie częściej myślą o zakupie lub remoncie mieszkania za zaoszczędzone pieniądze. Tak wskazało 41 proc. kobiet spośród ankietowanych oszczędzających na określony cel w porównaniu do 34 proc. mężczyzn z tej grupy respondentów.

Dyscyplina finansowa – niełatwe zadanie

Oszczędzamy i sumiennie dążymy do konkretnego celu. Jednakże niespodziewane wydatki potrafią zaskoczyć każdego i sprawić, że zaistnieje konieczność uszczuplenia zgromadzonych przez nas funduszy. Wśród Polaków, którzy aktualnie oszczędzają na konkretny cel co czwarty (28 proc.) przyznał, że zdarzyło mu się kilkukrotnie w ciągu ostatniego roku sięgnąć po oszczędności, aby pokryć bieżące wydatki. Częściej były to kobiety (30 proc.). Ponadto 14 proc. respondentów z tej grupy deklaruje, że zdarzyło im się to tylko raz. Tę odpowiedź najczęściej wskazywali mieszkańcy wsi (18 proc.). Niestety 6 proc. respondentów oszczędzających aktualnie na konkretny cel przyznało, że w ciągu ostatniego roku postępowało tak regularnie. 

 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 10-20 stycznia 2024 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.