Co piąty Polak tej jesieni planuje remont domu lub mieszkania

Co piąty Polak tej jesieni planuje remont domu lub mieszkania

 

Z naszego najnowszego badania wynika, że Polaków jesienią czeka wiele zmian.  Z zamiarem przeprowadzenia metamorfozy swojego domu nosi się co piąty z nas (20,3 proc. wskazań). Poza tym planujemy również zmiany w garderobie. 19 proc. badanych chce więcej wydać na ubrania i buty. Dużych wydatków o tej porze roku nie przewiduje z kolei 40 proc. Polaków.

Nasz nowy raport „Polaków portfel własny: szkoła 2.0 egzamin z powrotu” dowodzi, że wielu z nas jesienią planuje wydać trochę pieniędzy na wyremontowanie swojego domu lub mieszkania. Z takim zamiarem najczęściej noszą się mieszkańcy małych miast do 50 tys. osób, takich jak Sandomierz, Chełmno czy Sanok (ok. 28 proc.). Poza zmianami w domu, co piąty z nas planuje wymienić swoją garderobę, co może mieć związek z coraz liczniejszymi powrotami do pracy w biurze. Według ankietowanych więcej na ubrania i buty wydadzą kobiety (prawie 23 proc. w porównaniu do 14,8 proc. mężczyzn).

Tej jesieni wielu Polaków chce też zainwestować w edukację dziecka lub samodokształcanie np. w formie szkoleń (kolejno 9,5 i 8,6 proc.). Z kolei, co jedenasty z nas pragnie wybrać się na późny urlop (9,2 proc.). Takie plany dotyczą, jednak głównie mieszkańców metropolii i najlepiej zarabiających.

W badaniu wyłoniono też liczną grupę ok. 40 proc Polaków, która tej jesieni nie planuje żadnych większych wydatków. W tej grupie najwięcej jest mężczyzn oraz osób niepobierających świadczenia 500+. Z czego wynika ta niechęć? Być może z potrzeby podreperowania domowego budżetu po wakacjach i wydatkach związanych ze szkołą. Możliwe też, że niektórzy w ten sposób przygotowują się do zbliżającego się dużymi krokami sezonu świątecznego.

W naszym badaniu zapytaliśmy Polaków również o to, jakie wydatki pokryliby za pomocą kredytu gotówkowego, ratalnego lub karty kredytowej. Badani odpowiadali, że kredytem pokryliby remont domu lub mieszkania (prawie 17 proc. wskazań.). Dalej znalazły się zakup lub naprawa samochodu bądź motocykla (7,3 proc.) oraz kupno sprzętu RTV/AGD (5,8 proc.).