Już jest – raport „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania”!

Już jest – raport „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania”!

Miło nam poinformować, że właśnie ukazał się nasz kolejny raport z serii „Polaków Portfel Własny”, tym razem poświęcony tematowi oszczędzania. Czy rosnące koszty życia zmusiły nas do zmiany naszych nawyków? Podwyżki, których produktów i usług najbardziej odczuwamy? Czy zbieramy pieniądze na jesień życia? Tego i jeszcze więcej dowiecie się, zapoznając się z treścią całego opracowania.

Pierwszy rozdział raportu dotyka oceny własnej sytuacji finansowej oczami ankietowanych Polaków. Jak się okazuje, sporo z nas odczuwa jej znaczne pogorszenie. Ok. 70 proc. respondentów określiło aktualny stan portfela jako mniej zadowalający niż przed rokiem. W tej grupie nieco więcej było kobiet (73 proc. w porównaniu do 65 proc. mężczyzn). Źle o swoich finansach wypowiadali się też 40-latkowie (88 proc.) i osoby przed 30 rokiem życia (81 proc.), badani z małych ośrodków (74 proc. mieszkańców wsi w porównaniu do 59 proc. respondentów z metropolii) oraz z dochodami poniżej 3 000 zł netto. Skąd wynika to niezadowolenie? Niestety, głównie z podwyżek cen ważnych produktów i usług. Respondenci naszego badania narzekali przede wszystkim na wyższe koszty żywności (84 proc. wskazań), opłat i rachunków (67 proc.) czy paliwa (48 proc.). Sytuacja ta nie przedstawia się kolorowo, zwłaszcza że w dalszej części rozdziału można dowiedzieć się, że Polacy oszczędzają mało, szczególnie na emeryturę, która dla wielu jest jeszcze odległą perspektywą. 

Czy to oznacza, że nie podejmujemy żadnych działań, żeby wesprzeć nasz budżet domowy? Na szczęście nie. Niepewna sytuacja gospodarcza zachęca nas do podjęcia dodatkowego zatrudnienia lub zabiegania o podwyżkę. Jednak nie ograniczamy się jedynie do działań związanych z pracą. Nasze badanie pokazuje, że wielu z nas zdecydowało się na zmiany w swoich codziennych nawykach. Przykładowo, 65 proc. ankietowanych rezygnuje z niektórych wydatków, np. wyjazdów weekendowych czy wakacyjnych, a 64 proc. redukuje koszty zużycia energii elektrycznej. Jakie jeszcze aktywności podejmujemy? Tego dowiecie się w drugim rozdziale. 

Ostatnia część raportu skupia się na zachowaniach konsumpcyjnych. Przy dzisiejszych podwyżkach cen, nikogo nie zdziwi fakt, że część z nas rezygnuje z tego powodu z różnych usług i produktów lub przekłada ich zakup na lepszy okres. Czego najczęściej sobie odmawiamy? I jak wielki odsetek Polaków był zmuszony do tego, żeby podjąć taką decyzję? Na te pytania odpowie trzeci rozdział naszego opracowania. Nie zabraknie w nim również informacji o tym, ilu z nas w przeszłości wspierało się rozwiązaniami bankowymi i czy obecnie widzimy jakiś produkt finansowy, który mógłby pomóc w utrzymaniu stabilności domowego budżetu. 

Zachęcamy do lektury pełnej wersji raportu.

Tagi:
ppw