5 prostych sposobów na efektywne oszczędzanie

Lokaty w Santander Consumer Banku - banku od kredytów

Nie każdy ma talent do oszczędzania, ale każdy może wypracować nawyki, które pozwolą na odkładanie drobnych sum. To zdumiewające jak wiele można uzbierać bez dużego wysiłku i wyrzeczeń. Najważniejsza jest systematyczność, cierpliwość oraz dobry sposób. Oto 5 łatwych do zastosowania metod na codzienne oszczędzanie

Odkładanie pieniędzy ma wiele twarzy. Dla niektórych oszczędności muszą być namacalne, najlepiej w formie wielkiego słoika z monetami. Inni wolą, gdy po każdym użyciu karty płatniczej drobne kwoty trafiają na osobne konto. Są też osoby, które nie chcą mieć łatwego dostępu do gromadzonych środków – umieszczają je w innym banku a następnie chowają głęboko w szafie kartę oraz hasło do tego konta. Strategie są różne, bo ludzie są różni. Dlatego wybrany sposób oszczędzania powinien przystawać do osobowości oszczędzającego oraz do jego podejścia do finansów.

Sposób 1: planuj zakupy

Na jedzenie na pewno możecie wydawać mniej. Nie wierzycie? Spróbujcie przez miesiąc robić zakupy wyłącznie z przygotowaną wcześniej listą, ograniczyć jedzenie na mieście, przygotować kilka przetworów i skorzystać z lodówki z przecenionymi artykułami w markecie. Efekty będą zdumiewające! Szczególnie jeśli zaoszczędzone pieniądze zgromadzicie na osobnym koncie oszczędnościowym.

Sposób 2: małe oszczędności

Spróbujcie pozbywać się monet tak szybko, jak to tylko możliwe. Zawsze po powrocie do domu wrzucajcie je do przeznaczonego na ten cel pojemnika i nie zaglądajcie tam. Równie dobrym pomysłem jest wrzucanie do słoika np. 5 zł za każdym razem, gdy naruszy się domowe zasady oszczędzania. Poszliście do sklepu i kupiliście coś spoza listy? Cóż, moneta o nominale 5 zł wędruje do słoika…

Sposób 3: przejrzyj wydatki

Pora na przegląd stałych wydatków. Każdego miesiąca płacicie za telefon, telewizję, siłownię, serwisy streamingowe i inne usługi? Na pewno można tu trochę oszczędzić. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy wszystkie te rzeczy są nam faktycznie potrzebne. Jeśli ostatni raz oglądaliście mecz online 7 miesięcy temu, zrezygnujecie z abonamentu na sport w internecie. A może niektóre usługi można trochę odchudzić? Na pewno warto zadzwonić na infolinię i zapytać o aktualne promocje lub na przykład obniżyć nieco prędkość internetu stacjonarnego, jeśli rzadko korzystacie z sieci w domu. Na co wydać zaoszczędzone środki? Na nic! Powinny po każdej wypłacie lądować w bezpiecznym, najlepiej sensownie oprocentowanym miejscu.

 

 

Sposób 4: podróżuj optymalnie

Transport to kolejna dziedzina, której można się dokładnie przyjrzeć podczas szukania oszczędności. Po przesiadce z samochodu na rower momentalnie zauważycie, że wydajecie mniej a przy okazji macie lepszą kondycję. Jeśli nie możecie sobie na to pozwolić, zaproponujcie współpracownikom wspólne dojazdy jednym autem. Podzielicie się kosztami paliwa, a zaoszczędzone kwoty będziecie mogli wpłacić na konto oszczędnościowe.

Sposób 5: nie bój się zniżek

Oszczędzania przez kupowanie to kontrowersyjny temat, ale w ten sposób też można coś odłożyć. Kupujcie tylko potrzebne przedmioty, szukajcie wyprzedaży i zniżek, a różnicę między ceną normalną i promocyjną wpłacajcie na osobne konto. Po pewnym czasie na pewno uzbiera się tam całkiem pokaźna kwota.

Oszczędności powinny pracować na Ciebie

Powyższe sposoby łączą co najmniej dwie rzeczy: są skuteczne i pozwalają na uzbieranie większej kwoty. Co z nią zrobić? Jeśli nie macie dużego i dobrze uzasadnionego wydatku, najlepszym rozwiązaniem będzie bezpieczna lokata. Dajcie kredyt zaufania Santander Consumer Bankowi – bankowi od kredytów i wybierzcie jedną z oferowanych lokat, dając liderowi rynku consumer finance swój kredyt zaufalnia. Lokatę można założyć w oddziale, przez telefon lub online – bez wychodzenia z domu. Wasz kapitał urośnie, a wy będziecie się mogli skupić na testowaniu kolejnych sposobów na oszczędzanie.

Najnowsze w Social Media

YouTube